77. Cannes Film Festivali bu akşam son buluyor: Yeni doruklar… – Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri

0

Böylece Cannes'daki yarışmada “Kutsal İncir Tohumu” filminin gösterimine katılma fırsatı bulan Resulof, aday olduğu bu başyapıtla bu akşam Altın Palmiye'yi sahnede kendi elleriyle kazanma fırsatını yakalıyor. politik sinema tarihinin en nefes kesici, özgün ve tatmin edici örneklerinden biri olacak.

KÜLTÜREL MİRAS

Resulof her şeyden önce hikaye anlatmayı çok iyi bilen bir kreatif direktör. Hikâyenin gerilimini hiç tereddüt etmeden verimli kılmayı başarıyor, muzip bir şekilde izleyicinin dikkatini farklı yönlere çekiyor, hatta gerektiğinde onları çıkmaz sokaklara sürüklüyor. Bu zengin anlatım gücünden yararlanan meslektaşları Farhadi, Ghobadi, Kiarostami, Makhmalbaf, Merhjui, Naderi veya Panahi gibi Resulof da kökleri Binbir Gece Masallarına dayanan değerli kültürel mirastan iyi bir şekilde yararlanıyor.

MAHSA AMINI'DEN İLHAM ALINDI

Filmin konusu politik ve günceldir. İki yıl önce yakalanıp götürüldüğü karakolda başını yeterince örtmediği için ölen genç kız Mahsa Amini'nin olayını konu alan gerçekçi ve yaratıcı senaryo, bazen gerçek video görüntüleri ile sağlam bir belgesel çerçeve oluşturuyor.

Her şey, biri üniversitede okuyan iki kız çocuğu babası, saygın bir memur olan İman'ın sorgu hakimi pozisyonuna terfi etmesiyle başlar. İnançlı iman, önündeki dosyaları incelemeden, hükümetin aracı olan başsavcının emirlerini yerine getirmek ve masum insanları darağacına göndermek zorunda kalıyor.

Resulof İranlı kadınların direniş gücüne inanıyor. Kadınlar er ya da geç mutlu yarınları şekillendirecek. İran hükümetinin ajitasyonu onların açısından bakıldığında boşuna değil. Bu güçlü film, ülkeye dayattıkları anakronik rejim için ciddi bir tehlikeyi temsil ediyor! Gerçek adının Saint (İngilizce tercümesindeki gibi) ya da Yabani İncir Tohumu (Fransızların ona verdiği isimle) olması önemli değil. Muhammet Resulof'un bu filmiyle molla rejiminin temeline incir ağacı diktiği doğrudur!

Hayır, tam tersine, yıllardır tüm baskılara rağmen incir ağacı dikip sulayanların, özellikle de İranlı genç kadınların çabalarına sadece sembolik bir görünürlük kazandırıyor. Gerçekçi umut ateşini sıcak tutmasından bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla bu akşam açıklanacak ödül listesinin başında Muhammet Resulof ve Jacques Audiard isimlerinin yer almaması jüri açısından büyük bir şanssızlık olurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş