ABD Temsilciler Meclisi 3 ülkeye 95 milyar dolarlık yardımı onayladı

0

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi, Kiev yönetiminin eylemlerinin savaşta çözülmenin eşiğine geldiği sırada, İsrail ve Tayvan'ın yardımıyla 95 milyar dolarlık bir yasa tasarısını geçirerek altı aylık siyasi çıkmaza son verdi. Rusya'ya karşı.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi sözcüsü Mike Johnson, Demokratların yanında yer alarak kendi partisindeki muhalefet oylarını bastırırken, yasa tasarısı 122 hayır oyuna karşılık 311 evet oyu ile iki partinin de desteğiyle geçti.

ABD Başkanı Joe Biden ve Demokrat çoğunluklu Senato'nun yardım paketini muhtemelen Salı günü onaylaması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan 95 milyar dolarlık paket, Ukrayna'ya yapılacak 61 milyar dolarlık yardımın yanı sıra, 26 milyar doları İsrail'e, 8 milyar doları ise İndus bölgesi Pasifik'in (Tayvan) güvenliğine yönelik yardımı da içeriyor.

İsrail'e tahsis edilen 26 milyar doların 9 milyar dolarının Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardıma gitmesi bekleniyor.


Biden'dan bağımsız fatura desteği

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson'ın sunduğu yardım tasarısını desteklediğini söyledi.

Biden yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail ve Ukrayna'ya kritik destek sağlamanın yanı sıra Gazze'deki Filistinlilere insani yardım sağlayacak ve Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve istikrarı güçlendirecek bu paketi güçlü bir şekilde destekliyorum” dedi. İfadesini kullandı.

Biden tasarıyı Kongre'den geçip masasına gelir gelmez imzalayacağını söylemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş