Bu yapay zeka sohbet botu gelecekteki kendinizle konuşmanızı sağlıyor

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan MIT'deki araştırmacılar, “gelecekteki benliğiniz” ile konuşabileceğiniz yapay zekalı bir chatbot geliştirdi.

REKLAM

Hiç 60 yaşında kendi kendine konuşmayı hayal ettin mi?

Dünyanın en prestijli mühendislik ve teknoloji okullarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) bir grup araştırmacı size bu deneyimi sunabilir.

Araştırmacılar, mümkün olduğu kadar doğal hissettiren bir konuşmayı taklit etmek için yapay zekayı (AI) kullanarak “gelecekteki benliğiniz” ile konuşmanıza olanak sağlayacak bir sohbet robotu geliştirdiler.

OpenAI şirketi tarafından geliştirilen popüler GPT-3.5 modelini kullanan araştırmacılar, katılımcılara yaşamları, geçmiş deneyimleri ve istekleri hakkında bir dizi soru sordu.

Sistem daha sonra çalışma yazarlarının “sentetik bellek” olarak da adlandırdığı bir “kullanıcı arka planı” oluşturdu.

Bu şekilde, kişiselleştirilmiş yapay zeka sohbet robotu, örneğin lisede biyoloji öğretmeni olmak isteyen bir kullanıcıya, öğrencilerini bir doğa rezervine geziye götürdüğü “unutulmaz bir anı” anlatabilir.

'Gelecekte kendi kendine devamlılık'

MIT araştırmacıları, şimdiki ve gelecekteki benlikleri arasında güçlü bir bağ hisseden bireylerin, hem finansal hem de finansal açıdan uzun vadeli refahlarını destekleyen kararlar alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirten bir davranış bilimi kavramı olan “gelecekteki kendi kendine devamlılık”tan yararlandılar. eğitici. veya sağlıkla ilgili.

Davranış bilimleri profesörü Ivo, “İnsanlar çoğu zaman gelecekteki benliklerini canlı bir şekilde hayal etmekte güçlük çekerler. Bu sınırlama, 'zaman indirimi' olarak bilinen bilişsel bir önyargıya yol açabilir ve bu da insanların uzun vadeli faydalar yerine anlık ödüllere öncelik vermesine yol açar,” dedi. Los Angeles Üniversitesi. İngiltere'deki Warwick Üniversitesi. “Seni ele veriyor,” dedi.

MIT araştırmacıları tarafından oluşturulan ve katılımcıya kendisinin 60 yıllık bir versiyonunu sunacak şekilde değiştirilmiş bir profil resmine sahip olan chatbot, zaman indirimini azaltabilir.

Vlaev, “İnsanlar kendilerinin dijital olarak yaşlandırılmış bir versiyonuyla etkileşime girdiğinde, gelecek daha somut ve anında hissedilebilir, böylece şimdiki ve gelecekteki benlikler arasındaki psikolojik mesafe azalır” diye ekledi.

Profesöre göre chatbot, davranışı faydalı bir şekilde manipüle etmek için tasarlanmış bir dürtme veya ince müdahale fikrini somutlaştırıyor; bu, kullanıcıların gelecekteki benliklerini şimdiki zamana daha uygun hale getirerek daha iyi kararlar almalarını sağlayabiliyor.

İyileştirilmiş refah

Henüz hakem incelemesinden geçmedi Önceden basılmış makaledeMIT ekibi, uygulamasını 18 ila 30 yaşları arasındaki 344 kişi üzerinde test etti.

Kullanıcıların eski dijital benlikleriyle sohbet ettikten sonra “kaygılarının azaldığı” ve “olumsuz duygularının” veya “motivasyon eksikliğinin” azaldığı tespit edildi.

Bulgular hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da Vlaev, etkinliğin büyük olasılıkla chatbotun orijinalliğine bağlı olacağını söyledi.

“Dijital olarak eskitilmiş bir görüntünün kullanılması akıllıca bir dokunuş çünkü kendinizi gelecekte görselleştirmek süreklilik ve gerçekçilik duygusunu daha da geliştirebilir.”

Vlaev, “Ancak insanların gelecekteki benlikleriyle etkileşimin bir sonucu olarak farklı bir şey yapıp yapmadıkları, davranışlarını değiştirip değiştirmedikleri belirsiz” diye ekledi.

Araştırmanın etik konuları ele alan bölümünde araştırmacılar, yapay zeka tarafından oluşturulan, olumsuz veya zararlı davranışları teşvik edebilecek içeriklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu