Eski İsrail Başbakanı Olmert: Ülke, iç savaşın eşiğinde

0

İsrail’in eski cumhurbaşkanı Ehud OlmertBritish Channel 4’e, Başbakan Binyamin Netanyahu Parlamento hükümeti tarafından çıkarılan tartışmalı yargı düzenlemesini değerlendirdi.

İsrail’de Yargıtay’ın yürütme organı üzerindeki denetimini kaldıracak yasaya karşı Ocak ayından bu yana süren protestolara verdiği destekle tanınan Olmert, “Bu her zamankinden daha ciddi bir tehdit. İç savaşa doğru gidiyoruz” dedi.

Ülkenin istikrarına ve hükümetin yönetim kapasitesini kaybetme olasılığına rağmen “sivil itaatsizlik” Olmert ifadesini kullanarak, “Hükümet İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul edebileceğimiz ne de tolere edebileceğimiz bir şey.” dedi.

TARTIŞMA YETKİ ALANLARI

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması, yargı atamalarında söz sahibi olma gibi çeşitli yasa tasarılarını içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış ancak Mayıs ayı sonlarında 2023-2024 bütçesinin mecliste onaylanmasının ardından yargı düzenlemesini yeniden gündeme getireceğini duyurmuştu.

Hükümet geçtiğimiz günlerde muhalefetle müzakerelerin durmasının ardından yeniden yargı düzenlemesi için düğmeye basmıştı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı, siyasi ve toplumsal muhalefetin tüm tepkilerine rağmen bugün TBMM’de kabul edildi.

İsrail’de 10.000’den fazla yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için askeri görevlerini gönüllü olarak bırakacaklarını açıkladı.

İsrail siyasetinde, ordusunda, güvenliğinde, ekonomisinde ve yargısında yüksek mevkilerde bulunan isimler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını söylediler.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine yönelik protestolar 7 aydır sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş