Fransa milli takım kaptanı Mbappé ‘aşırılıklara’ karşı oy verme çağrısında bulundu

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa milli takım kaptanı Kylian Mbappé, ülkede yapılacak erken seçimler öncesinde Fransız halkını aşırı sağın yükselişine karşı oy kullanmaya çağırdı.

REKLAM

Fransa'nın EURO 2024'teki ilk maçı öncesinde Kylian Mbappé, Pazar günü Fransız halkını oy kullanmaya çağırdı ve aşırı sağın bir sonraki parlamento seçimlerinde iktidarı ele geçirmeye çalıştığı bir dönemde “aşırılıklara” karşı uyardı.

Fransız milli takımının kaptanı Mbappé, gençleri oylarının bir fark yaratabileceğine ikna etmek istediğini söyledi. Herhangi bir siyasi veya partinin ismini vermedi.

Mbappé bir tercüman aracılığıyla şunları söyledi:[Seçimlerin] “Bunun Fransa tarihinde çok önemli bir an olduğunu biliyoruz, bu daha önce görülmemiş bir olay” dedi. “Fark yaratabilen bir nesiliz, aşırılıkçıların iktidarın kapısını çaldığını görüyoruz ve bu olay daha önce görülmemiş bir olay. Ülkemizin geleceğini şekillendirme fırsatına sahibiz.”

Mbappé, seçimlerin Fransa'nın Avusturya ile oynadığı EURO2024 açılış maçından “daha önemli bir durumu” temsil ettiğini ekledi. Politika tartışmasının takımın sahadaki şansına zarar vermeyeceğini de sözlerine ekledi: “Biri diğerine engel değil, kesinlikle değil.”

Ulusal futbol federasyonu daha önce medyadan Almanya'daki oyuncularından ülkedeki seçimler hakkında yorum yapmamalarını istemesini istemişti.

Açıklama Cumartesi akşamı teknik direktör Didier Deschamps ve Mbappé'nin Euro 2024 açılış maçının arifesinde düzenlediği basın toplantısından önce yayınlandı.

Federasyon, “ifade özgürlüğü ve vatandaşlık özgürlüğüne son derece bağlı olduğunu (ve) demokratik bir gereklilik olan gidip oy verme çağrısını desteklediğini” söyledi.

Başkanı Philippe Diallo'nun UEFA yürütme komitesi üyesi olduğu federasyon, “Bu nedenle Fransız takımına yönelik her türlü baskıdan ve siyasi kullanımdan kaçınmak uygun olacaktır” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ rakiplerinin başarısının ardından 30 Haziran ve 7 Temmuz'da erken seçim yapılması çağrısında bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş