Galeri | 7 Ekim öncesi ve sonrası uydu görüntüleriyle Gazze’deki yıkım

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

İsrail hava saldırıları Gazze’nin kuzeyindeki tüm yerleşim birimlerini yerle bir etti. Teknoloji şirketi Maxar tarafından ortaya çıkarılan uydu görüntülerinde kentin saldırılardan önceki hali ve sonrası görülüyor.

REKLAM

İsrail güçlerinin bombardımanının başlamasından üç hafta sonra uzay teknolojisi şirketi Maxar, Gazze’deki yıkımın boyutunu gösteren uydu görüntülerini yayımladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, 7 Ekim’de bin 400 kişinin ölümüne ve en az 200 kişinin rehin alınmasına neden olan Hamas saldırısına karşılık İsrail’in başlattığı yıkıcı hava saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 7 bini aştı.

Yerleşim birimlerini yerle bir eden hava bombardımanı İsrail ile Hamas arasındaki son dört çatışmada görülmemiş düzeyde ölüm ve yıkıma neden oldu.

Bir milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı, çok sayıda aile abluka altındaki bölgede devam eden İsrail saldırılarının gölgesinde, İsrail’in ‘güneye doğru tahliye’ emirlerine uydu.

Fotoğrafların sağ tarafında görülen binalar saldırı sonrasında toz ve moloz yığınlarına dönüşerek kayboluyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanoun kasabası; yukarıdaki fotoğraflardan ilki 10 Ekim, ikincisi ise 21 Ekim’e ait.

Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntülerine göre, Gazze’deki Eş-Şati Mülteci Kampı yakınlarındaki, denize yakın 13 yüksek binadan oluşan bir site toz yığınına dönüştü, geriye sadece ayakta kalan bina iskeletleri kaldı.

Düzenlenen saldırılarda yalnızca militanların hedef alındığını savunan İsrail, Hamas’ı savaşçılarını korumak için sivillerin arasına gizlenmekle suçluyor. 

İsrail ordusu bir hava saldırısında 7 Ekim katliamının iki planlayıcısından biri olan Hamas’ın istihbarat biriminin başındaki Şadi Barud’un öldürüldüğünü açıkladı.

Öte yandan Hamas militanları savaşın başlamasından bu yana İsrail’e binlerce roket fırlattı.

Yukarıdaki uydu görüntüsü, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kentine bağlı Atatra’ya ait. İlk fotoğraf 10 Mayıs, ikincisi ise 21 Ekim’den.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde deniz kenarında yer alan El Karama semtine ait uydu görüntülerinden ilki 10 Mayıs, ikincisi ise 21 Ekim’de kaydedilmiş.

Gazze’de gıda, ilaç ve acil durum jeneratörlerini çalıştıracak yakıt stokları kritik seviyelerde.

Yüz binlerce insanın temel ihtiyaçlarını karşılamakla görevli Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) yakıtın birkaç gün içinde tükenebileceği uyarısında bulunuyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanoun kasabasına ait yukarıdaki görüntülerden sağdaki 11 Mayıs’ı, soldaki (sonrası) ise 21 Ekim’deki yıkımı gösteriyor.

İsrail son günlerde Mısır’dan Gazze’ye yardım taşıyan 70’ten fazla kamyonun, Tel Aviv’in kontrolünün dışındaki tek giriş noktası olan Refah sınır kapısından Gazze’ye geçmesine izin verdi.

Ancak yardım görevlileri bu konvoyların bölgede artan insani ihtiyaçların sadece küçük bir kısmını karşıladığını söylüyor. Savaş öncesi Gazze’ye her gün ortalama 500 kamyon yardım taşıyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş