Halıların büyülü dünyası Bakü Halı Müzesi

0

Hazar Denizi’ne bakan manzarasıyla Bakü Halı Müzesi halıların büyülü dünyasına ev sahipliği yapılıyor.

REKLAM

Hazar Denizi’ne bakan manzarasıyla Bakü Halı Müzesi# halıların büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan halı müzesi dünyada türünün tek örneği.

Müzede 4 binden fazla halı bulunmakta ve Orta Çağ‘dan günümüze tüm Azerbaycan’ı kapsayan çeşitlilikte değişik bölgelere özgü Azerbaycan halıları sergilenmekte.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya’ya komşu, 86 bin kilometre kare yüzölçüme sahip bir ülke.
  • Yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde 68.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç ediyor.

Halılar doğal boya renklerinin bozulmaması için loş ışık altında dengeli bir oda sıcaklığında sergileniyor. Müzede tam olarak birbirinden güzel 4601 halı bulunuyor.

Her bir halının tarihçesi ve sembolizmi var. Kaşmir ya da “Buta” hayat ve kuvveti çağrıştırıyor. Kırmızı, pozitif enerji ve huzurlu evlilikler için kullanılıyor.

Halı dokuma kadınların nesilden nesile aktardıkları, arzu ve isteklerini ifade ettikleri bir sanat. Eskiden 11 yaşındaki kızlar evlilik için kendi çeyizleri için bir düzine halı dokurlarmış.

Müzenin İçişleri ve Yenilik Bölümü Şefi Firahnaz Musayeva Azerbaycan halılarının dünyaca tanındığını belirtiyor:
“Azerbaycan, petrolü ile meşhur olmadan önce yüzyıllarca halılarıyla ünlüydü. Avrupa’nın ortaçağ tablolarında bile Azerbaycan halılarını bulabilirsiniz.”

Ateş toprakları da çağdaş yazarların halılarına damgasını vuruyor.

Bakü Halı Müzesi, 17-20 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan uluslararası bir sempozyumla bu sonbaharda 50. kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu