Hamas: Gazze’de ateşkes için arabulucularla fikir alışverişinde bulunduk

0

Hamas'ın Telegram hesabından yapılan açıklamada, “Filistin halkımıza yönelik saldırıların durdurulması için arabulucu kardeşlerimiz (Mısır-Katar) ile fikir alışverişinde bulunduk.” ifadeler kullanıldı.

Açıklamada başka bir bilgiye yer verilmedi.

İsrail Başbakanı'nın basın bürosundan Mossad adına yapılan açıklamada, Hamas'ın, İsrail ile Hamas arasındaki esir değişimi anlaşmasına ilişkin yanıt aldığı bildirildi.

Açıklamada, “Rehine (değişim) anlaşmasındaki arabulucular, Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin anlaşma teklifine cevabını müzakere ekibine iletti” denildi. ifadelerine yer verildi.

İsrail ile Hamas arasında dolaylı müzakere süreci

6 Mayıs'ta Hamas hareketi, Katar ve Mısır'daki yetkililere ateşkes teklifini onayladığını açıklamıştı ancak İsrail, “koşulları karşılamadığı” gerekçesiyle bu teklifi reddetti.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta İsrail'in üç aşamalı yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu duyurdu.

Biden bu teklifin İsrail'e ait olduğunu söylese de Netanyahu, “belirlenen hedeflere” ulaşılıncaya kadar Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüreceklerini söyledi.

Netanyahu, 3 Haziran'da parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın teklifi arasında “boşluklar” olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş