Hamas Siyasi Büro Üyesi Hamdan: “Hayatta kalan rehine sayısını bilmiyoruz” – Son Dakika Dünya Haberleri

0

Hamas Siyasi Bürosu Üyesi Usame Hamdanmerkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunmaktadır CNN Uluslararası Kanala röportaj verdi. Hamdan, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı son ateşkes planının Hamas'ın çatışmaların sona ermesi yönündeki taleplerini karşılamadığını söyledi.

Hamdan, “Hamas'ın ateşkesi kabul etmesi, Gazze'den tamamen çekilmesi, Filistinlilerin kendi geleceklerini belirlemelerine, Gazze'yi yeniden inşa etmelerine ve ablukayı kaldırmalarına olanak sağlamak için İsrail'in net bir tutumuna ihtiyacı vardı. “Rehinelerin serbest bırakılması konusunda adil bir anlaşmaya varılması konusunda konuşmaya hazırız.” dedi.

Ateşkes sürecinin Hamas açısından önemli bir konu olduğunu vurgulayan Hamdan, düşmanlıkların artık sona ermesi ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesi gerektiğini söyledi. Hamdan, “İsrailliler sadece 6 haftalık bir ateşkes istiyor ve ardından tekrar saldırmak istiyor. “Amerikalılar şu ana kadar İsraillileri (kalıcı ateşkesi) kabul etmeye ikna edemedi.” dedi.

“7 EKİM İŞGALİNE KARŞI TEPKİDİR”

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırma kararından pişman olup olmadığı sorusuna yanıt veren Hamdan, durumdan İsrail'i sorumlu tuttu ve saldırının “işgale karşı bir tepki” olduğunu söyledi.

Hamdan, “Bundan İsrail işgali sorumludur. Eğer işgale direnirseniz sizi öldürürler. Eğer işgale karşı direnmezseniz sizi tekrar öldürecekler ve ülkenizden sınır dışı edecekler. Peki ne yapmalıyız, bekleyelim mi?” dedi.

“KAÇ REHİNİN HAYATTA OLDUĞUNU BİLMİYORUZ”

Hamdan, Gazze Şeridi'nde hayatta kalan rehinelerin sayısını bilmediğini söyledi. “Hiçbir fikrim yok. “Kimsenin hiçbir fikri yok.” dedi.

Hamdan ayrıca, İsrail ordusunun geçtiğimiz cumartesi günü Gazze'de 4 rehineyi serbest bıraktığı operasyonda 1'i Amerikan vatandaşı 3 rehinenin ölümüyle sonuçlandığını belirtti. Serbest bırakılan rehinelerin psikolojik sorunları olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine Hamdan, yaşananlardan bir kez daha İsrail'i sorumlu tuttu.

Hamdan, “Eğer psikolojik sorunları varsa bunun İsrail'in Gazze'de yaptıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü İsrail'in yaptıklarına (kimse) tahammül edemiyor, her gün bombalıyor, sivilleri öldürüyor, kadınları, çocukları öldürüyor. “Onlar (rehineler) bunu kendi gözleriyle gördüler.” dedi.

İsrail yönetimi, Gazze'de tutulan 100'den fazla rehineden 70'inden fazlasının hayatta olduğuna inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu