Her geçen gün hak ihlalleri artıyor!

0

Avukat Gülyeter Aktepe, 10 Aralık’ta İstanbul Barosu önünde yapılan basın açıklamasını okudu. Aktepe, şunları söyledi: “10 Aralık, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75. yıl dönümüdür. Biz hukukçular, öncelikle bu bildirgenin, içinden çıktığı kapitalist üretim ilişkilerinin ve egemen sınıfın bir tezahürü olduğunun altını çiziyoruz. Burjuvazinin, sömürülen ve ezilen kitlelerin somut ve gerçek yaşamında hiçbir karşılığı olmayan.” “Tüm dünyada İnsan Hakları Günü olarak anılan bu günde, hep birlikte, sokaktaki temel hakların ve insan onurunun korunması mücadelemizi bir kez daha yükseltiyoruz.”

‘İHLALLER ARTIYOR’

“Türkiye’de adaletsizlikler ve hak ihlalleri her geçen gün artarak devam ediyor” diyen Aktepe, şöyle konuştu: “Siyasi iktidarın ve onun yararlı aygıtı haline gelen yargı mekanizmasının, ulusal ve uluslararası hukuku tanımaması, kendisini daha açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır. Geçmişten bugüne, insan hakları ihlalleriyle dolu uzun bir geçmişe sahip olan bu ülkenin tarihinde, siyasi iktidar yeni bir eşiği aşmak istiyor. “Yeni Anayasa”nın, “Yeni Anayasa”nın, 12 Eylül Anayasası’nın ürünü ve destekçisi olan siyasi iradenin kendi ihtiyaçları doğrultusunda gündeme getirmek istediği bu iddia tamamen gayri meşrudur. Anayasayı bile uygulamayan, açıkça ifade eden bir iradeyle desteklenecek, popülist, özgürlükçü, demokratik bir karaktere sahip olmayacak” dedi.

“Suç işliyor”

Aktepe sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş mücadelesi veren işçiler, hakları ve yaşamları için mücadele eden kadınlar, onurlu mücadelesini sürdüren LGBTİ+’lar, kâr sistemine karşı ekoloji mücadelesi verenler, adil, parasız ve barınmalı bilim eğitimi için mücadele eden öğrenciler kendi ana dillerinde konuşuyorlar ve diğer sayısız hak savaşçısı da kriminalize ediliyor.” “Ve siyasi iktidara boyun eğmek zorunda bırakılıyorlar. Biz hukukçular olarak bugüne kadar olduğu gibi hak mücadelesinin devam ettiği her alanda direnenlerin yanında olmaya çalışıyor ve herkesi bu mücadele çizgisini birlikte ileriye taşımaya davet ediyoruz. ”

Basın açıklamasının ardından basın açıklamasını içeren bir broşür dağıtıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu