İspanya Başbakanı Sanchez hükümeti kurmak için parlamentodaki oylamayı kazandı

0

Pedro Sánchez, ayrılıkçılara af sağlayan tartışmalı anlaşmalara rağmen yeniden başbakan seçildi.

REKLAM

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, parlamentonun alt meclisi Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada görevini bir dönem daha sürdürmeye yetecek oyu almayı başardı.

Sanchez’in yeni hükümet kurma önerisi 350 sandalyeli parlamentoda 179 oyla kabul edildi. “Hayır” oyu muhafazakar Halk Partisi, aşırı sağ Vox ve Navarre Halk Birliği’nin tek milletvekilinden geldi.

Başbakan liderliğindeki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSEO), sol görüşlü Sumar koalisyonu, Katalan bağımsızlık yanlısı partiler Junts ve ERC, Bask partileri PNV ve EH Bildu, Galiçya BNG ve Kanarya Koalisyonu Sanchez’i destekledi. 2018 yılında ilk kez göreve gelen .

Ayrılıkçılarla yapılan anlaşmalar eleştiri aldı

İspanya’nın Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), İspanya genelinde protestolara yol açan Katalan ayrılıkçılara yönelik tartışmalı af tasarısı da dahil olmak üzere, desteklerini kazanmak için bir dizi bölgesel partiyle ayrı anlaşmalar yaptı.

Sanchez’in Katalan ayrılıkçılar ve bazı bölgesel partilerle hükümet kurma konusunda anlaşması tepkilere yol açtı.

En tartışmalı konu ise Katalan siyasi liderlerine af tanınmasını öngören yasa tasarısı üzerinde yapılan anlaşmaydı. Hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olan anlaşma önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu’nda tartışılacak.

Başbakan Sanchez, 23 Temmuz’da erken seçim için seçmenleri sandık başına götürdü; bu karar “siyasi kumar” olarak nitelendirildi.

Seçimlerde en fazla oyu alması beklenen muhafazakar Halk Partisi (PP), beklendiği gibi seçimleri kazandı ancak destek vermesi beklenen aşırı sağ Vox partisi gibi çoğunluk hükümeti kurmayı hedefleyemedi. Oylarını kaybetti ve diğer partiler onu desteklemeyi reddetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş