İspanya yüksek sıcaklıkların etkisi altında: Ocak ayında 29 derece kaydedildi

0

Meteorolojiden alınan bilgiye göre minimum ve maksimum sıcaklıklar mevsim normallerinin ortalama 5 ila 10 santigrat derece üzerinde.

REKLAM

İspanya Meteoroloji Servisi, yılın bu döneminde anormal derecede yüksek sıcaklıkların İspanya’nın birçok yerinde hafta sonu boyunca devam edeceğini duyurdu.

Ülkede sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle kıyı kesimlerde yaşayan insanlar güneşlenmek, hatta denize girmek için plajlara akın ediyor.

Meteoroloji ajansı AEMET, Güney Avrupa’yı vuran yüksek sıcaklıkların, daha güneyden gelen sıcak hava kütlesini taşıyan antisiklondan kaynaklandığını bildirdi. Ayrıca bulutsuz havanın sıcaklıkları da artırdığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta İspanya ve Avrupa’nın diğer bölgeleri dondurucu soğuklardan ve kar yağışından etkilendi.

Son 20 yılın en yüksek sıcaklıkları

AEMET sözcüsü Marcelino Nunez, geçen hafta birçok şehrin 20 yıldan fazla bir süredir yılın bu zamanındaki en yüksek sıcaklıklara ulaştığını söyledi.

25 Ocak Perşembe günü İspanya’nın doğusundaki Chelva kentinde sıcaklık 29,6 santigrat dereceye ulaştı.

Meteoroloji verilerine göre minimum ve maksimum sıcaklıklar mevsim normallerinin ortalama 5-10 santigrat derece üzerinde seyrediyor.

Nunez, mevcut yüksek sıcaklıkların, uzmanların iklim değişikliğiyle ilişkilendirdiği, alışılmadık derecede yüksek sıcaklıkların giderek sıklaştığı dönemlerin trendini takip ettiğini söyledi ancak konuyla ilgili araştırmaların henüz tamamlanmadığını vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş