İsrail’in Gazze’deki Birleşmiş Milletler sığınağına saldırmasıyla en az 16 kişi öldü

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Temiz su ve kişisel hijyen ürünlerinin eksikliği, Gazze'nin yerinden edilmiş nüfusu arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasında artışa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü, ishal, su çiçeği ve sarılık vakalarının önceki yılların rakamlarını aştığını söylüyor.

REKLAM

İsrail'in Gazze'de yerinden edilmiş insanlar için barınak olarak kullanılan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından işletilen bir okula düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk en az 16 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze hükümetinin basın dairesinden Cumartesi günü yapılan açıklamada, Gazze'nin merkezindeki Nuseyrat kampındaki el-Jaouni okuluna düzenlenen saldırıda 75'ten fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, “Sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik bu katliamları gerçekleştiren İsrail işgalini kınıyoruz.” denildi.

Görgü tanıkları saldırının okulun üst katlarını etkilediğini söyledi. BM sorumluluğundaki bu okulun yaklaşık 7.000 kişiye sığınak görevi gördüğünü de belirtelim.

Yaralıların çoğu Gazze'nin merkezindeki ana tıbbi tesis olan Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi'ne kaldırıldı.

İsrail ordusu, bildirilen saldırıyı araştırdığını söyledi.

İsrail ordusu Cumartesi günü Gazze şehrinin Şicaiye bölgesinde görev yaptığı iddia edilen askerlerin yeni görüntülerini yayınladı.

Yayınlanan görüntülerde askerlerin bir depodan ele geçirildiğini iddia ettikleri silahları sergilediği görülüyor.

Birkaç ay önce Şicaiye'deki operasyonlarını tamamladığını açıklayan İsrail ordusu, iki hafta önce bu bölgeye geri döndü.

Son iki haftadır Şicaiye'de yaşanan çatışmalar on binlerce insanı evlerinden kaçmak zorunda bıraktı.

İsrail askerlerinin ağır hasar gördüğü bölgelerden çekilmesinin ardından Hamas bu bölgelerde yeniden toplanıyor. Hamas'ın defalarca yeniden gruplaşması, İsrail'in Hamas'ın askeri kanadını yok etme becerisine ilişkin şüpheleri artırdı.

Bulaşıcı hastalıklar artıyor

Bu arada, temiz su ve kişisel hijyen ürünlerinin eksikliği, Gazze'nin yerinden edilmiş nüfusu arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasında artışa neden oluyor.

Al-Bureij doğu kampından Gazze'nin merkezine göç etmek zorunda kalan Muhammed Al-Talouli, temizlik konusunda karşılaştıkları sorunları anlatıyor.

“Temizlik malzemesi sıkıntısı çekiyoruz. Sabun, deterjan ya da başka bir şey yok. Yani sabunun fiyatı Gazze Şeridi'nde olmasına rağmen alamıyoruz. Kokulu sabunun fiyatı 25 şekel ( 220 TL) ve sabuna harcayacak 25 şekelim de yok.”

Al-Bureij kampından başka bir yerinden edilmiş kişi olan Nasser Al-Kurdi, “Salgın hastalıklar insanlar ve çocuklar arasında yayıldı. Bu çok korkutucu bir şey. Alanlar çok küçük, dolayısıyla hastalıklar çok hızlı yayılıyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, şubat ayında solunum yolu enfeksiyonları, ishal, uyuz, bit, su çiçeği ve akut sarılık vakalarının önceki yıllara göre daha yüksek seviyelere ulaştığını bildirdi.

Bu haftanın başlarında Fas, Gazze'ye acil ameliyatlar için gerekli ilaçlar ve ekipmanlar da dahil olmak üzere 40 ton tıbbi yardım gönderdi.

Yardım, Kerem Şalom sınırında Filistin Kızılayı tarafından karşılandı.

REKLAM

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'deki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38 binden fazla Filistinli öldürüldü, en az 84 bin 700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

REKLAM

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu