Lübnan’daki Suriyeliler ‘benzeri görülmemiş’ kısıtlamalar ve sınır dışı edilme korkusuyla yaşıyor

0

İnsanlık trajedisinin son örneği, Lübnan askerlerinin şafaktan önce gelerek oturma izni olmayan Suriyeli erkekleri Beka Vadisi'nde yıkılan kamptan atması oldu.

REKLAM

Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin yaşam mücadelesi, yönetimin baskıları ve sınır dışı etme tehditleri nedeniyle giderek zorlaşıyor.

Lübnan yönetimi işverenlerin Suriyelileri vasıfsız işlerde çalıştırmamasını isterken, bazı belediyeler mültecilerin bulunduğu kamplarda sokağa çıkma yasağı ilan ederek mülk sahiplerini Suriyeli kiracıların evlerini boşaltmaya zorluyor ki bu da bu insanların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri.

Reuters tarafından derlenen röportaja göre, kuzey Lübnan'daki en az bir bölgede resmi olmayan bir kamp kapatılıp Suriyeliler buraya dağıtılarak mültecilerin endişe ve korkuları arttı.

Lübnan'daki Suriyeli mültecilerin hayatı neden giderek zorlaşıyor?

Lübnan güvenlik güçleri bu ay, Suriyelilerin ikamet başvurusunda bulunabilecekleri kategorilerin sayısını daraltan yeni bir düzenleme yayınladı.

Bu durum, halen yasal ikamet iznine sahip olmayan ve sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olan birçok Suriye vatandaşında büyük korku ve endişeye neden oldu.

Beka Vadisi'ndeki mülteci kampına düzenlenen baskında sınır dışı edilenler

Son olarak Lübnan askerlerinin şafak sökmeden gelmesi ve oturma izni olmayan Suriyeli erkekleri Beka Vadisi'nde yıkılan kamptan çocukları çığlık atarken atmaları insanlık trajedisinin son örneği oldu.

Lübnan bu ay 300 mültecinin gönüllü olarak Suriye'ye döndüğünü duyurdu.

Ancak iki yardım kuruluşundan bir yetkili Reuters'e, kamplara yapılan baskınlarda veya yasal oturma izni olmayan Suriyelileri tespit etmek için kurulan kontrol noktalarında yakalanan 400'den fazla kişinin Lübnan ordusu tarafından hızla sınır dışı edildiğini söyledi.

Bu durum hak ihlalleri, zorunlu askerlik veya keyfi gözaltılara ilişkin endişeleri artırdı.

Lübnan geçmişte mültecileri sınır dışı etmişti ve siyasi partiler uzun süredir Suriye'nin bazı bölgelerinin artık büyük ölçekli mülteci dönüşleri için yeterince güvenli olduğu konusunda ısrar ediyordu.

Ancak Nisan ayında, Suriyelileri suçlayan yerel bir Lübnanlı parti yetkilisinin öldürülmesi, yoğun bir mülteci karşıtı kampanyayı tetikledi.

Lübnan'da Suriyeli mültecilere yönelik nefret artıyor

Lübnanlı araştırma şirketi InflueAnswers'a göre son dönemde Lübnan'da mültecilere yönelik nefret söylemi ciddi oranda arttı.

Bir ankete göre Lübnanlıların yüzde 20'si Suriyelileri “varoluşsal bir tehdit” olarak görüyor.

Ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısı çeken Lübnan'da siyaset dünyası tamamen bölünmüş durumda.

Ancak siyasetçileri birleştiren konu Suriyelilerin evlerine gönderilmesi.

Son dönemde yaşanan gerginlikler Lübnan'ın uluslararası kurumlarla ilişkilerine de yansıdı.

Lübnan Dışişleri Bakanı, BMMYK'den yeni kısıtlamaların askıya alınması yönündeki talebini iptal etmesini istedi.

Lübnan dünyada kişi başına en fazla mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor

Lübnanlı parlamenterler, Avrupa Birliği'nin milyar avroluk yardım paketini mültecilere ev sahipliği yapmaya devam etmek için verilen “rüşvet” olarak eleştirdiler.

REKLAM

Lübnan, 13 yıl önce Suriye'de başlayan iç savaşın ardından dünyada kişi başına en fazla mültecinin yaşadığı ülke konumunda bulunuyor.

Nüfusu yaklaşık 4 milyon olan Lübnan'da 1,5 milyona yakın Suriyeli yaşıyor ve bunların yarısı resmi olarak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) kayıtlı.

Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana ülkeyi terk edenlerin sayısının 5 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Milyonlarca kişi ise Suriye'de yerinden edilmiş insan olarak yaşamaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu