Pompeii: Arkeologlar kölelerin hapsedildiği ve sömürüldüğü fırın-hapishane karışımı yapıyı ortaya çıkardı

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Yeni bulgular, MS 2. yüzyıl yazarı Apuleius’un, antik değirmenlerde ve fırınlarda erkeklerin, kadınların ve hayvanların katlandığı işleri anlatan açıklamalarıyla örtüşüyor.

REKLAM

Pompeii Antik Kenti’nin 9. bölgesinde devam eden kazılarda çalışan arkeologlar, köle işçilerin ve gözleri bağlı eşeklerin hapsedildiği ve ekmek üretmek için sömürüldüğü bir fırın odası keşfetti.

Uzman analizlerine göre, fırının bulunduğu bina, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yıkıldığında “restorasyon aşamasındaydı”.

Ancak geçtiğimiz aylarda fırının bölmelerinden birinde üç insan kalıntısının bulunması, patlama sırasında evde hâlâ insanların yaşadığını akla getirmişti.

Bu ekmek yapma yerinin kapısı yoktur ve avluya açılan tek çıkışı vardır. Bunun içerideki insanların hareketini kısıtlayan bir önlem olduğu düşünülüyor.

Pompei Arkeoloji Parkı’nın müdürü Gabriel Zuchtriegel, son keşiflere ilişkin makalesinde şunları söylüyor: “Burası, hareket özgürlüklerini kısıtlama ihtiyacı hisseden kölelik halindeki insanların varlığını hayal ettiğimiz bir alan.”

Zuchtriegel şöyle devam ediyor: “Bu, antik köleliğin en şok edici yönüdür, kölelikten kurtuluş vaadinden yoksun, vahşi şiddete indirgenmiş birkaç parmaklıklı pencerenin varlığıyla doğrulanan bir izlenimdir.”

Bitişikteki değirmen alanı, muhtemelen hayvanların hareketlerini koordine etmek için özel olarak kazılmış yarım daire biçimli nişlere sahiptir.

15 Aralık’ta açılacak ‘Öteki Pompeii’ sergisinde bu mekanlardaki günlük yaşamın acımasız gerçekliği anlatılacak.

Sergi genellikle tarihi kaynaklar tarafından göz ardı edilse de nüfusun büyük bir kısmı ve Roma uygarlığı Ekonomiye, kültüre ve sosyal dokuya önemli katkılar sağlayan köleler gibi unutulmuş kişilere ışık tutar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş