Satürn’ün uydusu Enceladus’ta yaşamı destekleyecek yeni kanıtlar bulundu

0

Bilim adamlarına göre Satürn’ün uydusu Enceladus’ta yaşamın oluşması için gerekli olan her şey mevcut olabilir.

REKLAM

Satürn’ün uydusu Enceladus hakkında toplanan son verilerin analizi, Ay’ın Dünya’nın ötesinde yaşam aramak için en iyi yerlerden biri olabileceği fikrini destekleyen yeni kanıtlar sağladı.

Kalın buzla kaplı kabuğunun altında bir okyanusa ev sahipliği yapan Satürn’ün uydusu Enceladus hakkında ilginç veriler, 2004-2017 yılları arasında Satürn ve uydularının etrafında dönen NASA’nın Cassini uzay aracı tarafından toplandı.

Enceladus bilim adamlarının dikkatini ilk kez 2005 yılında, buz tanecikleri ve su buharı bulutlarının ayın buz kabuğundaki çatlaklardan yükselip uzaya yayıldığının gözlemlenmesiyle çekti.

Cassini uzay aracı duman bulutlarının içinden geçerek örnekler topladı. Bu veriler, bazıları yaşam için temel olan, tüylerde organik bileşiklerin varlığını vurguladı.

Hidrojen siyanür molekülü

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan en son veri analizi, insanlar için toksik olan ancak yaşamın kökenini yönlendiren süreçler için önemli olan hidrojen siyanür adı verilen bir molekülün tespitini ortaya çıkardı.

Hidrojen siyanür, yaşamın yapı taşlarından biri olan amino asitlerin oluşumunu sağlayan çok yönlü bir molekül olarak kabul edilmektedir.

Harvard Üniversitesi’nde biyofizik alanında doktora öğrencisi olan araştırmanın başyazarı Jonah Peter, hidrojen siyanürün keşfinin özellikle heyecan verici olduğunu, çünkü bunun yaşamın kökenine ilişkin teorilerin çoğunun başlangıç ​​noktası olduğunu söyledi.

Peter, analiz boyunca kanıtların giderek daha da güçlendiğini belirterek, “Sonunda, duman bulutunun bileşimini hidrojen siyanür içermeyen bir şekilde eşleştirmenin mümkün olmadığı ortaya çıktı” dedi. Açıkladı.

Enceladus’un bulutlarında daha önce karbondioksit, metan, moleküler hidrojen, su ve amonyak gibi moleküller tespit edilmişti. Bu, tüyleri oluşturan buz kabuğunun altındaki okyanusun bileşimini yansıtıyor.

Bu elementlerin birleşimi, Enceladus’ta metanın metabolik oluşumu olan “metanogenez” sürecinin gerçekleşebileceğini düşündürmektedir. Bilim adamları, metanojenezin Dünya’nın erken dönemlerinde meydana gelmiş olabileceğinden ve yaşamın kökenine katkıda bulunmuş olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Kimya yol haritası

Ekip ayrıca Enceladus okyanusunun kimyasal enerji kaynağı sağlayan organik bileşikler içerdiğini destekleyen kanıtlar da buldu. Bu organik bileşiklerin her türlü yaşam formu tarafından güçlü bir yakıt olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.

Dünyadaki yaşam için gerekli bileşenler arasında su, enerji ve kimyasal elementler bulunmaktadır. Peter’a göre, yeni araştırmada takip edilen birçok kimyasal bileşik, okyanus dünyasında yaşamı desteklemenin birden fazla yolu olduğunu gösteriyor ve bu da bilim adamlarına laboratuvarda test edilebilecek bir kimyasal yol haritası sağlıyor.

Peter, “Enceladus yalnızca yaşanabilirlik için temel gereksinimleri karşılıyor gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda karmaşık biyomoleküllerin nasıl oluşabileceği ve ne tür kimyasal yolların dahil olabileceği hakkında da artık bir fikrimiz var” diye açıklıyor. kendi sözleriyle açıkladı.

Metanojenezini enerji açısından bir “saat pili”ne, kimyasal bileşenlerini ise mevcut herhangi bir yaşam formuna büyük miktarda enerji sağlayabilecek bir “araba aküsü”ne benzeten bilim insanları, gelecekte organik bileşikleri ne kadar seyrelteceğimi belirlemeyi amaçlıyor. okyanus yüzeyinin altında olup olmadığı ve Enceladus’un yaşamı bu şekilde destekleyip destekleyemeyeceği.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş