Türkiye’den 9 üniversite dünyada ilk 500’e girdi

0

Dünya çapında üniversite sıralamalarını hazırlamaya yetkili 10 kuruluştan biri olan ODTÜ URAP'ın “Üniversitelerimizin 2023 yılındaki 11 genel küresel sıralamadaki durumu” başlıklı raporu “http://www. urapcenter.org”.

Rapora göre Koç, Boğaziçi, Sabancı, Çankaya, İstanbul, ODTÜ, İTÜ, Hacettepe ve Sağlık Bilimleri üniversiteleri geçen yıl küresel sıralamanın en az birinde ilk 500'de yer aldı.

Bunlar arasında Koç Üniversitesi 3 sıralamada yer alıyor: QS: 431, RUR: 384 ve THE: 375; ODTÜ'nün QS: 336, RUR: 382, ​​​THE: 375 gibi 3 sıralaması, İTÜ'nün QS: 404, RUR: 385 gibi 2 sıralaması, Boğaziçi Üniversitesi'nin US NEWS&WORLD REPORT: 377, Sabancı Üniversitesi gibi 1 sıralaması var THE: 375 olarak 1. sırada yer aldı. Sıralamada Çankaya Üniversitesi 1 sıralamada ilk 500 arasında, US NEWS&WORLD REPORT: 173, İstanbul Üniversitesi, ARWU: 1 sıralamada, 450, Hacettepe Üniversitesi, Leiden: 1 sıralamada, 410 ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Leiden: 1. sırada, 449. kayıtlı.

Böylelikle araştırma üniversitesi statüsü kazanan devlet üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, İTÜ ve İstanbul üniversiteleri 2023 yılında ilk 500'e girdi.

11 dünya sıralamasının tamamına 6 üniversite girdi

Raporda, bu listelerde ilk 500'ün dışında çeşitli sıralamalarda yer alan Türk üniversitelerine ilişkin bilgilere de yer verildi.

Böylece Hacettepe, İstanbul Teknik, Ankara, İstanbul, Ege ve Gazi üniversiteleri 11 dünya sıralamasının 11'inde yer almayı başardı.

Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Bilkent ve Erciyes üniversiteleri 11 dünya sıralamasının 10'unda yer aldı.

9 sıralamada Marmara, Yıldız Teknik, Dokuz Eylül, Atatürk, Gebze Teknik, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversiteleri yer aldı.

Bursa Uludağ, Sabancı, Çukurova, Fırat, Akdeniz, Eskisehir Osmangazi, Kocaeli ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü üniversiteleri 8 sıralamada yer aldı.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Selçuk, Van Yüzüncü Yıl, Çankaya, İstanbul Bilgi, İstanbul Aydın, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Karadeniz Teknik, Anadolu, Ondokuz Mayıs, İnönü, Başkent, Pamukkale üniversiteleri de 7 sıralamada kendine yer buldu.​

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu