Ukrayna Genelkurmay Başkanı: Rus saldırılarını püskürttük ama durum kritik

0

Ukrayna ordusu bu hafta Batılı müttefiklerinden gelen yetersiz destek nedeniyle daha fazla toprak kaybederek Avdiivka yakınlarındaki iki köyden daha çekildiğini duyurdu.

REKLAM

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Syrskyi, Ukrayna kuvvetlerinin Rus birliklerini Avdiivka’nın batısındaki Orlivka köyünden geri püskürttüğünü ancak Doğu Cephesi’ndeki durumun zor olmaya devam ettiğini söyledi.

Orlivka, yakın zamanda Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen Lastochkyne’nin 2 kilometreden daha yakın kuzeybatısında yer alıyor.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin aylarca süren bir taarruzdan sonra geçen hafta doğu Ukrayna’daki stratejik Avdiivka kasabasını ele geçirdiğini ve ön hat boyunca diğer birçok bölgeye doğru ilerlediğini söyledi.

Ukrayna ordusu bu hafta Batılı müttefiklerinden gelen yetersiz destek nedeniyle daha fazla toprak kaybederek Avdiivka yakınlarındaki iki köyden daha çekildiğini duyurdu.

Syrskyi Perşembe günü Telegram mesajlaşma uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Düşman, cephe hattının birçok bölgesinde aktif saldırı eylemlerine devam ediyor. Durum özellikle Avdiivka ve Zaporizhzhia bölgelerinde gergin.” dedi.

Syrskyi, Rus hücum birliklerinin Ukrayna savunmasını aşmaya ve Tonenke, Orlivka, Semenivka, Berdychi ve Krasnohorivka yerleşimlerini ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Syrskyi, Doğu Cephesi’ndeki birliklere yaptığı ziyarette, bazı komutanların “durumsal farkındalığı ve düşmanı değerlendirmesinde” bazı eksiklikler tespit ettiğini, bunun da bazı bölgelerde savunmanın sürdürülebilirliğini doğrudan etkilediğini söyledi. “Gerekli rezervlerin yanı sıra ek mühimmat ve malzeme kaynakları tahsis ederek sahadaki durumu düzeltmek için her türlü tedbiri aldım.” – beyan etti.

Ukrayna ordusu ve Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Batılı müttefiklerden askeri yardım gelmemesi nedeniyle birliklerin Rus saldırılarını püskürtmek için gereken askeri teçhizat ve mühimmattan yoksun olduğunu defalarca vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş