Yunanistan ekonomik krizi sona mı eriyor?

0

Yunanistan 2060 yılına kadar borcunu ödemeye devam edecek, ancak ekonomik toparlanma programı 20 Ağustos’ta sona eriyor.

Yunanistan yıllardır yüksek kamu borcuyla boğuşuyor. 2009’da patlak veren kriz, 3 kurtarma paketine, 450 reforma, 4 yılda 8 hükümete, 2060’a kadar ödenecek borçlara ve Yunan halkını sınayan kemer sıkma politikalarına mal oldu.

Ancak hiç bitmeyecek gibi görünen ekonomik sorunların ardından Avrupa Birliği ve ada ülkesi birlikte yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği, son 8 yıldır kurtarma paketleriyle ayakta tuttuğu Yunanistan’ın sermaye piyasalarına dönüşüne yeşil ışık yaktı.

Hükümet kurtarma paketinden çıkmak için ciddi bir kemer sıkma programı uyguladı ve birçok reform yaptı. İşsizliğin oldukça yüksek olduğu ülkede borcu kapatmak için yüksek vergi oranları uygulanmaya başlandı.

Ancak, yüksek vergi oranları ülkeye yabancı yatırım yapılmasının önünde önemli bir engeldir. Euronews muhabiri Akis Tatsis, denizcilik gibi iç ticaret sektörlerinin Yunan halkının günlük hayatında fark yaratma gücüne sahip olup olmadığını araştırmak için Pire şehrine gitti.

Yunanistan bugün denizcilik sektöründe lider konumdadır.

Uzun krize rağmen, Yunan denizcilik endüstrisi bugün hala dünya çapında lider bir konuma sahiptir.

Dünya tanker filosunun %25’inden fazlası, yaklaşık 4 kuru yük gemisinden biri ve kimyasal tanker filosunun %15’i Yunan armatörlerine aittir. 2017 yılında denizcilik sektörü %17 büyüyerek yaklaşık 14 milyar avroluk bir hacme ulaştı.

Yunanlılar dünya nüfusunun sadece %0,15’ini oluşturuyor ancak deniz ticaretinin %20’sini kontrol ediyor. Ancak denizcilik sektörü, tedarikçiler ve Yunan toplumu yüksek vergiler nedeniyle ciddi zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor.

Yunanistan Deniz Mühendisleri Odası Başkanı Athanasios Evangeliaki, kurtarma paketinin sona ermesiyle krizin yarattığı sorunların sona ereceğine inanmadığını belirterek, “İşsizlik oranlarını artıran reformlar iptal mi edilecek? yürürlükte kalacak. Ve büyüme, işçi haklarının enkazı altında gerçekleşecek. Öyleyse soru şu: Soru şu: kimin büyümesi? Kimin için büyüme?”

Ülkenin en büyük limanı olan Pire, ekonomik krizden ağır darbe aldı. Son 9 yılda kentteki her 3 dükkandan birinin kapandığını söyleyen Pire sendikası başkanı, Yunanistan’daki krizin ekonomiyi nasıl etkilediğini iş yeri üzerinden anlatıyor:

“Benim gibi yılda 70-75 bin Euro net kârı olan bir şirket %55-65 oranında vergi ödüyor ve inanın bu kadar çok gelir elde eden çok az şirket var. Vergileri ödedikten sonra 30 bin Euro civarında param oluyor.” . “Gelirim 70.000 Euro’yu geçtiği için 20.000 Euro ek sigorta primi ödemek zorundayım. Sonuç olarak 1 yıllık emeklerimden kazandığım 70.000 Euro’dan geriye 10.000 Euro ki bu ayda 1.000 Euro bile değil.” .”

“Artık emekli maaşı kesintisi yapmayacağız, ücret artışlarının önünü açacağız”

Yunan halkı, son iki yılda yabancı yatırımlardaki artışın olumlu etkilerini henüz hissetmedi. Maithreyi Seetharaman, büyümenin gerçekten ne zaman hissedilmeye başlayacağını öğrenmek için Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis ile özel bir röportaj için bir araya geldi.

Maithreyi Seetharaman: Sayın Başbakan Yardımcısı, sizden Yunanistan’ın gittiği yönü simgeleyen bir nesne getirmenizi istedim, bu nesne nedir?

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis: Ülke olarak çıkmamız gereken yeni macerayı ve bu yolculukta pusula görevi görecek yeni büyüme stratejimizi simgeleyen bu küçük gemiyi getirdim. Nitekim, Yunanistan’da ilk kez, hedeflerimizi ve araçlarımızı tanımlayan bir ulusal büyüme stratejimiz var. Ne yapmak istediğimizi, nasıl yapmak istediğimizi ve nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi bu strateji belirliyor. Ve piyasada bir sorun olması durumunda elimizde güçlü rezervler, üretim fazlası var. Tüm bu unsurlar güven vericidir.

Maithreyi Seetharaman: Nihayetinde, sürdürülebilir bir stratejiye ve büyüme planına sahip olmanız gerekir. Planın nedir?

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis: 2021 yılına kadar birkaç sektörde belli hedeflere ulaşmış olmalıyız. Bunun için kendimize belirlediğimiz son tarihler ve hedefler var. Bu sayede vatandaşlar devletin performansını değerlendirebilir. Bazı sektörlerde istikrarı da kurumsallaştırdık. Örneğin Yunanistan’da büyük bir yatırım yapılırsa 12 yıl aynı vergi oranı uygulanacaktır. Bunu kimse değiştiremez. Yani Yunanistan’daki yabancı yatırımdan bahsettiğimizde, mevcut bir ivmeyi güçlendirmekten bahsediyoruz. Banka varlıklarındaki şüpheli alacakların satışı ve birçok şirketin yeniden yapılandırılması başlıyor.

Maithreyi Seetharaman: İnsanların ihtiyaçlarını reform gündeminizle nasıl dengelemeyi planlıyorsunuz?

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis: Vatandaş normal hayatına nasıl dönecek… Bu önemli bir soru. İşçilerin toplu sözleşme haklarını geri getireceğiz. Asgari ücretteki zorunlu artışı kaldıran kanunu yürürlükten kaldıracağız. Asgari ücreti artıracak bir dizi prosedür uygulayacağız. Kapsayıcı büyüme derken bunu kastediyoruz.

Maithreyi Seetharaman: Peki günün sonunda borcu kim ödeyecek? Şirketler mi? Onlar birey mi?

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis: Hangi vergileri azaltacağımızı belirlemek için iş dünyasıyla görüşme halindeyiz. Vergilendirme stratejisinde, kâr vergisini veya yatırım vergisini azaltabilir veya damping oranlarını yükseltebiliriz. İlk yıl fonların %70’ini vergi indirimi için, %30’unu giderleri artırmak için kullanmaya karar verdik.

Maithreyi Seetharaman: Hükümetinizin değiştiremeyeceği şeyler neler?

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis: İşçilere pazarlık yoluyla ücret artışlarının önünü açacak koşulları sağlayacağız. Emekli maaşlarında daha fazla kesinti yapmayacağız. Bunu söylememin nedeni, reformların olumsuz algılanmasıdır. Şu anda bahsettiğimiz değişiklikler insanlar için olumlu etkiler yaratacaktır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

21. yüzyılın en uzun ay tutulması: Ay neden kırmızıya dönüyor?

Avrupa’nın en ucuz ve en pahalı tatil merkezleri – Marmaris de listede

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş