Yurt dışı pazarlarda en çok ilgi gören Türk ürünleri açıklandı – Son Dakika İş Dünyası Haberleri

0

Türkiye ihracatını artırmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ülkemiz 2024 yılının ilk 4 ayında bile 38 milyar dolar civarında ihracata ulaşacakken, son dönemdeki bu ivmenin ana itici güçlerinden biri de e-ticaret. Öyle ki Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlandı. “Potansiyel elektronik ihracat pazarları hakkında rapor”Rapora göre hedef, e-ihracatın ülkemizin genel ihracatı içindeki payının yüzde 10'a çıkarılması.

Bu hedefi destekleyen faaliyetler, yeni işbirliklerine ve fikirlere kapı açarak uluslararası alanda rekabet avantajı sağlıyor. Uluslararası Ticaret Eşleştirme Platformu (UTEP) aynı zamanda İstanbul Haliç Üniversitesi'nde bulunmaktadır. “Sınır Ötesi E-Ticaret Konferansı” organize edildi. Etkinliğin amacı, iş dünyasının sınır ötesi e-ticaretin gücünü ve geleceğin iş trendlerini keşfetmesi, ihracatta teknoloji ve e-ticaretin öneminin anlaşılmasıydı.

“Ülkemizin kilogram başına ihracatını artıracağız”

Ülkemize ve insanlığa hizmet eden tüm yapılarla fayda ekseninde birlikte çalışmak ve değer üretmek amacıyla kurulan UTEP Başkanı Sami Bektaş, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Bugün ülkemizin geleceği için önemli bir adım atıyoruz. E-ticarete dair her şeyi konuşmak için Haliç Üniversitesi'nde toplandık. Yerli ve milli duygularımızdan güç alarak birlik ve beraberlik içerisinde, teknolojiye dayalı ürünlerimizi dünya pazarlarına tanıtma kararlılığındayız. Ülkemizin ekonomik büyümesine ve refahına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Kilogram başına ihracat miktarını artırarak ülkemizi daha da ileriye taşıyacak ve devletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefimize doğru kararlı adımlar atacağız.” Bir açıklama yaptı.

Etkinliğin moderatörü EYTSOFT kurucusu ve UTEP başkan yardımcısı Mustafa Güngör, şu değerlendirmede bulundu: “Bugün Haliç Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğin moderatörlüğünü yapmak benim için büyük bir onur. Teknolojinin hayatımızın her alanında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmek ve bu alandaki yenilikleri tartışmak beni çok heyecanlandırıyor. Teknolojiyi ticaretin merkezine yerleştirme vizyonuyla çalışıyoruz. Bu değerli etkinlik için katılımcılara, organizasyon ekibine ve sponsorlara teşekkür ediyorum. “Gelecekteki teknoloji trendlerini birlikte tartışmak ve bu alandaki potansiyeli keşfetmek için önümüzdeki etkinliklerde buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Çevre dostu projeler tartışılıyor

Etkinliğin sponsorlarından Mod Tasarım'ın sahibi Ercan Sicim ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Bu heyecan verici etkinlikte e-ticaret trendlerini ve geleceği tartışıyoruz. Sektörün en büyük isimlerinden ilham verici paylaşımları dinleyelim. Çevre dostu ve insan odaklı iç tasarım ve ürünlerle çalışan mutluluğunu ve verimliliğini artırıyoruz. Ayrıca çevre dostu yaklaşımımızı e-ticaret platformunda sürdürülebilir ürünlerle geniş bir kitleye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Türkiye İhracat Merkezi CEO'su Faruk Tok, “Bu tür platformların ihracatımıza sunduğu fırsatlar sayesinde Türk ürünlerinin küresel pazarlardaki varlığını güçlendiriyoruz. E-ticaret ve dijital dönüşüm, ülkemizin ihracat potansiyelini artırmanın yanı sıra uluslararası alanda rekabet gücümüzü de önemli ölçüde artırıyor.” Dedi.

Ayrıca TADİF CEO'su Murat Altınel “Bu platformlar, Türkiye'nin dış ticaret hacminin artmasına önemli katkı sağlayarak yerli üreticilerimizin küresel pazarlara açılmasını kolaylaştırıyor.” dedi.

“Farklı sektörlerdeki firmalar için önemli bir temel oluşturuyor”

Trendyol Satış ve İş Geliştirme Başkanı Gökhan Kurtuluş şunları söyledi: “Almanya ile başlayan uluslararası açılım, Türk ürün ve üreticilerini Azerbaycan, Körfez ülkeleri ve Orta ve Doğu Avrupa (CEE) küresel pazarlarıyla buluşturarak devam ediyor. Bugün tamamı Türkiye'de üretilen ürünler, Azerbaycan'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir coğrafyada kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Dış pazarlarda en çok ilgi gören Türk ürünleri ise tişört, gömlek, elbise, spor ayakkabı ve pijama oldu. Şubat ayında en fazla elektronik ihracatı yapılan iller arasında İstanbul ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla Bursa, İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep, Denizli, Aydın, Mersin ve Antalya takip etti. Dedi.

ELBEE kurucusu Seydi Kaya da etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Heyecanla ve keyifle hazırladığımız özel projelerimizi bu tür etkinliklerde sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Dünyada e-ticaretin önemi her geçen gün artıyor. Bu alana aktif olarak müdahale etmek istiyoruz. Bu verimli ve başarılı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Ovesis CEO'su Eser Memişoğlu sözlerini kaydederken, OvesAr gibi artırılmış gerçeklik teknolojilerinin ticaretin geliştirilmesi ve ihracatın artırılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu tür etkinliklerin sanayicilerle teknoloji şirketlerinin buluşması için son derece kritik bir zemin sağladığını söyledi.

Moderatörlüğünü Alibaba.com İş Geliştirme Müdürü Kubilay Gençkan, Lonca Global Türkiye CEO'su Yusuf Altanhan ve Happy Center CEO'su Yavuz Altun'un katıldığı panelin moderatörlüğünü Mustafa Güngör yaptı. Panelde konuşan Yavuz Altun şunları söyledi: “Ürünlerimizi artık Türkiye'nin her noktasına ulaştırdığımızı memnuniyetle belirtmek isterim. İl, ilçe, köy, şehir fark etmeksizin her yerde müşterilerimize hizmet sunmaktayız. “Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını geniş ürün yelpazemizle, teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak karşılıyoruz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş