ABD’li emekli istihbarat subayı: Hükümet yıllarca UFO’lar hakkındaki gizli bilgileri sakladı

0

Emekli istihbarat subayı David Grusch, ülkesinin casus uydularını işleten Ulusal Keşif Ofisi’nde görev yaptığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı, Kongre’ye verdiği ifadede, hükümetin yıllardır “tanımlanamayan uçan cisim” (UFO) ve “tanımlanamayan hava fenomeni” (UAP) olarak bilinen hava araçlarıyla ilgili kamuoyundan bilgi sakladığını iddia etti.

Binbaşı rütbesine sahip emekli istihbarat subayı David Grusch, Temsilciler Meclisi Gözetim ve Sorumluluk alt komitesine verdiği ifadede, ülkesinin uzun süredir uçan cisimleri yakalayan ve hatta tersine mühendislik yapan bir programı gizlediğini savundu. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Grusch’un iddialarını reddetti.

Her ne kadar ‘gizemli’ hava araçlarının veya cisimlerin incelenmesi genellikle ‘uzaylılardan’ ve ‘küçük yeşil adamlardan’ söz edilmesine neden olsa da hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, bu cisimlerin Washington’ın düşmanlarıyla bağlantılı olabileceği gerekçesiyle konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması ve paylaşılması gerektiğini belirtiyor. 

Grusch, sene başına kadar UAP’ları araştıran Pentagon görev gücünde yer aldığını ifade ederek, hükümetin yıllardır tanımlanamayan olgular hakkında enkaz toplama programı yürüttüğünü de aktardı. 

Kongrede zaman zaman milletvekillerinin gülümsemesine neden olan ifadesi sırasında Grusch, ABD’nin casus uydularını işleten Ulusal Keşif Ofisi’nde görev yaptığını kaydetti.

Bu programlara erişim izni istemesine rağmen kendisine bu iznin verilmediğini belirten Grusch, UAP’lardan “insanlara ait olmayan organik canlı bileşenleri” çıktığını iddia etti. 

Emekli istihbarat subayı, ABD’nin “sağlam ve nispeten bozulmadan kalmış” uzaylı araçları bulduğunu iddia ederek, hükümetin yıllarca bu konuda kamuoyundan bilgi sakladığını dile getirdi.

İddialarını bir adım daha ileri taşıyan Grusch, ABD hükümetinin dünya dışı yaşam hakkında bilgi sahibi olup olmadığı yönündeki bir soruya ise, Washington’ın muhtemelen 1930’lardan beri “insan dışı” faaliyetlerden haberdar olduğu yanıtını verdi. 

Pentagon, Grusch’un “örtbas iddialarını” reddetti. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sue Gough, araştırmacıların “dünya dışı cisimlerin bulundurulması ya da tersine mühendislikle ilgili herhangi bir programın geçmişte ya da şu anda varlığı yönündeki iddialarını kanıtlayacak doğrulanabilir bir bilgi” bulamadıklarını ifade etti. 

Grusch, gizli bilgilerin farkına vardıktan sonra bunu ifşa ettiği ve öne çıktığı için saldırıya uğradığını söyledi. 

Ne tür saldırıya maruz kaldığıyla ilgiliyse, halen yürütülen soruşturmayı sebep göstererek ayrıntı vermedi. 

Ancak Grusch, “Hem profesyonel hem de kişisel olarak bana zarar vermek için kullandıkları taktiklerin bazıları çok acımasız ve de çok talihsizdi.” dedi.

Panelin oturumuna başkanlık eden Temsilciler Meclisi Üyesi Glenn Grothman, kalabalık izleyici kitlesine hitaben, “Bu hafta Kongre’deki en heyecan verici alt komiteye hoş geldiniz” diyerek şaka yaptı.

ABD ordusu ve NASA “gizemli cisimleri” incelemek için ekip kurdu

ABD ordusu 2020’de önceki yıllarda ABD’li pilotlarca gözlemlenen ancak tanımlanamayan cisimlere ilişkin görüntülerin gizliliğini kaldırmıştı.

AA’nın haberine göre daha sonra ABD istihbaratı söz konusu olayları incelemiş ve gerekli tanımlamayı yapamamıştı.

Pentagon da bu tür olaylara ilişkin gözlemleri verilere dönüştürmek için önce Tanımlanamayan Hava Olayları Görev Gücü adlı bir birim kurmuş, daha sonra da bunu Hava Nesnelerini Tanımlama, Yönetim, Senkronizasyon Grubu olarak dönüştürmüştü.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de halk arasında UFO olarak bilinen tanımlanamayan hava olaylarını incelemek için özel bir komisyon kurmuştu.

Pentagon’un Ocak 2023’te yayımladığı 2022 UAP Raporu’nda, çeşitli kurumların ve ABD ordusu birimlerinin rapora sağladığı katkılar sonucunda toplam 510 UFO vakasının sınıflandırıldığı belirtilmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu