Avrupa genelinde ekmek fiyatlarındaki artış Ukrayna’nın işgali sonrası hızlandı

0

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik ofisi Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, ağustos ayında ekmek fiyatlarında geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 18 oranında artış yaşandı.

REKLAM

Avrupa’da ekmek fiyatları geçtiğimiz yıl önemli ölçüde arttı. Rusya’nın dünyanın beşinci büyük tahıl ihracatçısı olan Ukrayna’yı işgal etmesi ve ihracata uyguladığı abluka bu artışı hızlandırdı.

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik ofisi Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, ağustos ayında ekmek fiyatlarında geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 18 oranında artış yaşandı.

Ulusal düzeyde en büyük artış yüzde 65,5 ile Macaristan’da görülürken, en küçük artış ise bagetleriyle ünlü Fransa’da kaydedildi.

Fiyat artışı sadece ekmeği etkilemedi. Tahıl ürünleri ve ekmek birlikte ele alındığında euro bölgesindeki artış yüzde 16,6 ile Ocak 1997’den bu yana en yüksek artış oldu.

Ağustos ayında kira ve elektrik enflasyonu yüzde 19,7 ile ilk sırayı alırken, ikinci sırayı yüzde 12,4 ile gıda ve içecek fiyatlarındaki artış aldı.

Macaristan’daki artışın nedeni nedir?

Ukrayna’nın işgalinden önce bile Macar fırıncılar, değirmenlerin un fiyatlarını önemli ölçüde artıracağı konusunda uyarmıştı. Yani Macaristan’da enflasyon savaştan önce de hissedilmeye başlandı.

Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında Macaristan, 1901’den bu yana en kurak yılı yaşadı. Bu durum, ülkenin buğday hasadına ağır bir darbe vurdu.

Macaristan genel enflasyon açısından da zor bir dönemden geçiyor. Avrupa ortalaması yüzde 9,1 iken, Macaristan’da enflasyon Mayıs 1998’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 15,9’a yükseldi.

Artan fiyatların aileler üzerindeki etkileri nelerdir?

Ekmek fiyatlarındaki artış başta düşük gelirliler olmak üzere tüm Avrupalıları doğrudan etkiliyor. Çünkü ekmek gibi temel tüketim ürünlerinin fiyatlarındaki artış, aile bütçesinden temel ihtiyaçlara daha fazla pay ayrılması anlamına geliyor.

Avrupa Komisyonu’na göre Ocak 2021 ile Haziran 2022 arasında Avrupalıların temel ihtiyaçlara yönelik kişi başına harcaması ayda 160 avro arttı.

İngiliz Fırıncılar Federasyonu’na göre AB’de ortalama bir kişi yılda 50 kilogram ekmek tüketiyor. İtalya’da ekmek fiyatları geçen yıl yüzde 13,5 oranında artmasına rağmen fırıncılar birliği, ekmeğin kilosu fiyatının 6 avroya kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş