CeBIT 2017 son teknoloji ürünleri tanıtıyor

0

Dünyanın en büyük bilişim fuarı CeBIT 2017 Almanya Hannover’da düzenleniyor

Dünyanın en büyük bilişim fuarı CeBIT 2017 Almanya Hannover’da düzenleniyor. Son teknoloji insansız hava araçlarının tanıtıldığı fuarda araçların gelecekte kuş bakışı görüntü toplamaktan çok daha fazlasını yapacağı kanıtlandı.

REKLAM

CeBIT’in İHA parkında, minyatür bir petrol teçhizatında, geleceğinin artık hızla değil, işlevselliği ve etkinlik ile taçlanacağını kanıtlayan son model insansız hava araçları tanıtıldı.

Intel çalışanı Matthias Beldzik: “Sanayi ve muayene uçuşları kesinlikle büyüyen bir pazar oluşturuyor. Burada arkamızda bulunan ise, üzerinde uçmanın kolay olmadığı endüstri tesislerinin modelleri. Bu nedenle, havada güçlü ve güvenilir IHA’lara ihtiyacımız var” sözleriyle konuya açıklık getirdi ve ekledi:
“Kameralar iyileşiyor, İHA’lar hafifliyor. Alıcılar her geçen gün daha iyi ve hafif bir hal alıyor. Böylece aracın havada kalma süresi uzuyor. İnsansız hava araçlarının verileri de daha etkin, anlaşılır ve detaylı oluyor.”

CeBIT 2017’de insansız hava araçlarının dışında Nesnelerin İnterneti’de baş rolde. İnsansı robotların yanı sıra insan robot iş birliği de dikkat çekiyor. CeBIT’te bir Alman Yapay Zeka Araştırma Firması’nın geliştirdiği teknolojiler de beğeni topladı. Anahtar kelime hibrit teknoloji. Robotları gerçek zamanlı olarak işbirliği konumundaki senaryonun üç boyutlu bir sanal sunumunda idare etmeyi mümkün kılan ve aynı anda farklı alanlarda çalışan bir sistem.

Saarbrücken’deki Araştırma Merkezi Laboratuarı’nda bulunan robot 500 km uzaklıktan Hannover’den kontrol edilebiliyor. Gerçeklik ve sanal gerçekliğin bir karışımı olan sistemde birbirinden farklı lalanlardaki iş arkadaşları başka yerde bulunan robotları kumanda edebilecekler.

Burası Hannover ama İsviçre kenti Sion, postaneleri Swiss Mail otobüsleri PostAuto ile ilk otonom şehir otobüsleri hattına başladı. Pilot proje geçtiğimiz yıl başladı. 9 aydır Sion kent merkezinde iki otobüsle tam 16 bin yolcu taşındı. Test aşamasında tespit edilen bazı verici kusurları olsa da sensörler otobüslerin açık trafikte sorunsuz seyir etmesine yardımcı oluyor.

IT güvenlik teknolojileri konusunda uzman firma Sophos ise günlük hayatımızda kullandığımız akıllı ürünlerin nesnelerin interneti ile birbirlerine bağlanmalarının yol açacağı olumsuzlukları araştırdı.

Firma CeBIT’te açtığı ‘Avlanan Evler’ isimli standıyla, Almanya’da bulunan120 bin akıllı evin tehlikelere ne kadar açık olduğunu kanıtladı.

Avlanan Evler Projesi, Güvenlik Uzmanı Marco di Filippo: “Burada akıllı binalarda yapılandırma hataları olduğunu göstermek istedik. Kişilerin kullandığı Nesnelerin İnterneti sürekli çevrim içi durumda ve böyle olmamalı ya da güvenlik ayarları artırılmalı” dedi.

Aydınlatma, ısıtma sistemleri hatta güvenlik kameraları ile yangın alarmları akıllı evlerin olmazsa olmazları. Sıkı önlemler alınmaması halinde bilgisayar üzerinden tüm bu ayarlar etkisiz hale getirilebilir ya da kötü emellere alet edilebilir.

İlk kez 30 yıl önce düzenlenen CeBIT bu yıl 70 ülkeden 3.000 katılımcıyla, dünya çapından gelen 200 bin ziyaretçiye 24 Mart’a kadar yeni teknolojileri tanıtacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş