Hatay’da 51 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi: “Teslim etmem gereken devlet ihale işleri ve TOKİ işim var, tahliyemi talep ediyorum” – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Hatay'ın Antakya İlçesi'nde 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremde çöken, 51 kişinin mezarı haline gelen ve enkaz altında kalan “Cemil Çapar Apartmanı” davasının ikinci duruşması 3. Yüksek Mahkeme'de görüldü. Hatay Okulu Ceza Mahkemesi.

Duruşmada, tutuklu yargılanan sanıklar, apartmanın geliştiricisi Mehmet Özkan, sanığın bulunduğu şantiyenin yöneticisi Mehmet Özkan'ın yanı sıra depremde yakınlarını kaybeden aileler ve avukatlar da hazır bulundu.

Duruşmada SEGBİS aracılığıyla kendini savunan sanık Mehmet Özkan, “Devlet alımları ve TOKİ'nin teslim etmesi gereken işlerim var” diyerek tahliyesini istedi. Yakınlarını kaybedenlerin aileleri ise şunları söyledi: “Depremde çocuklarımızın küle dönüşünü izlemek zorunda kaldık. Sorumluların en ağır cezayı almasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan aileler, apartmanın altında bulunan marketin sütunlarını kestiğini de iddia etti.

Mahkeme, sanık Mehmet Özkan ile şantiye müdürü hakkında tutukluluğun devamına karar vererek duruşmayı 13 Eylül 2024'e erteledi.

“BÜTÜN BU YIKIM VE ÖLÜMÜN YANINDA…”

Duruşmayı değerlendiren Avukat Seher Eriş şunları söyledi:

“6 Şubat depreminde 51 kişinin hayatını kaybettiği Antakya'daki Cemil Çapar Apartmanı'ndan sağ kurtulanlar, binanın 8 saniyede çöktüğünü, yıkımın ardından yangın çıktığını ve yangının söndürülmesinin mümkün olmadığını söyledi. Günlerce süren yangında pek çok kişinin cansız bedenine bile ulaşılamadığı öğrenilen bilirkişi raporunda; Bugünkü duruşmada tutuklu yargılanan girişimci Mehmet Özkan, bayındırlık işleri ve TOKİ işlerini yapmak zorunda olduğu için tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, “TOKİ inşaatını kim devreye alıyor. tüm bu yıkım ve ölümün üstüne?”

Adalet Arayışı Aile Platformu'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bu olay, TOKİ projelerinde ve benzeri büyük inşaat projelerinde yer alacak firmaların seçiminde daha sıkı denetim ve kalite kontrol mekanizmalarının gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Yaşanan büyük yıkım ve can kaybı, inşaat sektöründe güvenlik ve kalite standartlarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. “Adaletin tecelli etmesi için hukuki sürecin titizlikle yürütülmesi büyük önem taşıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş