İnfluenza (Domuz gribi) belirtileri neler? İnfluenza kaç günde ortaya çıkıyor, kaç gün sürüyor?

0

Kovid-19 ile karıştırılan domuz gribinin belirtileri aniden ortaya çıkıyor ve çoğunlukla çocukları etkiliyor. Soğuk algınlığından farklı ve daha ciddi olan domuz gribinin (grip) belirtileri diğer salgın hastalıkların belirtilerine benzer. Yaygın olarak “grip” olarak bilinen grip, influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip özellikle kış aylarında daha sık görülüyor ve dünya çapında mevsimsel salgınlara yol açabiliyor.

GRİP VİRÜSÜ TÜRLERİ

Grip A: En yaygın türdür ve en ciddi hastalıklara neden olabilir. Kuş ve domuz gibi hayvanlarda da bulunabilir.
Grip B: Genellikle daha hafif hastalıklara neden olur ve yalnızca insanları etkiler.
Grip C: İnsanlarda hafif solunum yolu hastalıklarına neden olur ve daha az görülür.

DOMUZ GRİBİ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Grip, burun, boğaz ve bazen akciğerleri enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Hafif ila şiddetli hastalıklara neden olabilir ve bazen ölüme yol açabilir. Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl aşı yaptırmaktır. İnfluenza virüsü, insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan bir virüstür ve genel olarak dört alt tipe ayrılır: A, B, C ve D. Bu alt tiplerden A ve B, mevsimsel grip adı verilen hastalığa neden olur. Hapşırma veya öksürme yoluyla havaya yayılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Ayrıca virüsün bulaştığı yüzeylere dokunup ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmak da virüsün bulaşmasına neden olur.

GRİBİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip olan kişiler sıklıkla bu semptomların bir kısmını veya tamamını yaşarlar:

– Ateş veya üşüme hissi

-Öksürük

-Boğaz ağrısı

-Burun akıntısı veya tıkanıklığı

-Kas veya vücut ağrısı

-Baş ağrısı

-Zayıflık

-İştah kaybı

Bazı kişilerde kusma ve ishal olabilir, ancak bu çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygındır. Grip olan herkesin ateşinin çıkmayabileceğini unutmamak önemlidir.

Grip (domuz gribi) belirtileri nelerdir?  Gribin ortaya çıkması ne kadar sürer ve ne kadar sürer?Domuz gribinin küçük çocuklarda neden olduğu birçok belirti ve bulgu vardır:

-Zor nefes alma
-Bozukluklar
-Uykudan uyanmada zorluk
-Sıvı alımından kaçının
-Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
-Ateşle birlikte ortaya çıkan deri döküntüleri

Grip belirtilerinin ortaya çıkması kaç gün sürer?

H1N1 influenza virüsünün neden olduğu domuz gribi, ani başlangıçlı bir solunum yolu hastalığıdır. Trakeadan başlayarak üst solunum yollarının tamamında iltihabi değişikliklere neden olur ve zamanla alt solunum yollarına ilerleyebilir.

Virüsler vücuda girdikten sonra çoğalmaya başlar ve bu üreme dönemine kuluçka dönemi denir. Domuz gribinin kuluçka süresi 1 ile 4 gün arasında değişmekle birlikte ortalama 2 gündür. Kuluçka süresi bazı kişilerde 7 güne kadar uzayabildiği için dikkatli olunmalıdır.

Grip olan kişiler hastalığın başlangıcından sonraki ilk 3-4 günde en bulaşıcıdır. Diğer açılardan sağlıklı olan bazı yetişkinler, semptomların gelişmesinden 1 gün önce başlayarak ve hastalandıktan 5 ila 7 gün sonrasına kadar hastalığı başkalarına bulaştırabilirler. Özellikle küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler hastalığı daha uzun sürede başkalarına bulaştırabiliyor.

Grip (domuz gribi) belirtileri nelerdir?  Gribin ortaya çıkması ne kadar sürer ve ne kadar sürer?İNFLUENZA VİRÜSÜNÜN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Domuz gribine yakalanan kişilerin çoğu birkaç gün ila iki haftadan daha kısa sürede iyileşir, ancak bazı kişilerde gribe bağlı komplikasyonlar (zatürre gibi) gelişir ve bunların bazıları yaşamı tehdit edici olabilir. Sinüs ve kulak enfeksiyonları gribin orta dereceli komplikasyonlarına örnektir; Pnömoni, influenza virüsünün tek başına enfeksiyonundan veya influenza virüsü ile bakterilerin birlikte enfeksiyonundan kaynaklanabilecek ciddi bir influenza komplikasyonudur.

İnfluenzanın tetiklediği diğer olası ciddi komplikasyonlar arasında kalp (miyokardit), beyin (ensefalit) veya kas dokularının iltihabı (miyozit, rabdomiyoliz) ve çoklu organ yetmezliği (örn. solunum ve böbrek yetmezliği) yer alır. Solunum yolu influenza virüsü enfeksiyonu vücutta aşırı bir inflamatuar yanıtı tetikleyebilir ve vücudun enfeksiyona karşı yaşamı tehdit eden yanıtı olan sepsise yol açabilir. Grip ayrıca kronik tıbbi sorunları daha da kötüleştirebilir. Örneğin, astımı olan kişiler gribe yakalandıklarında astım atakları yaşayabilir ve astımı olan kişiler, gribin tetiklediği bu durumun kötüleşmesiyle kronik kalp hastalığı yaşayabilir.

Grip (domuz gribi) belirtileri nelerdir?  Gribin ortaya çıkması ne kadar sürer ve ne kadar sürer?GRİP RİSKİ ALTINDAKİ GRUPLAR

Herkes, hatta sağlıklı insanlar bile domuz gribine yakalanabilir ve gribe bağlı ciddi sorunlar, her yaşta herkesi etkileyebilir. Ancak bazı kişilerin gribe bağlı ciddi komplikasyonlar geliştirme riski daha yüksektir. Bu, 65 yaş ve üstü kişileri, belirli kronik tıbbi rahatsızlıkları (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) olan her yaştaki kişileri, hamile kadınları ve 5 yaşın altındaki çocukları, özellikle de 2 yaşın altındakileri içerir.

Boğazda gıdıklanma ve tıkanıklık hissinin nedeni nedir? Boğazdaki gıdıklanmadan nasıl kurtulurum?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş