İsrailliler Netanyahu’nun istifası için yine sokaklara indi

0

İsrail'de Netanyahu hükümetine karşı her cumartesi düzenlenen protestolar bu hafta da geniş katılımla devam etti.

Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, siyasi iradenin Gazze çatışmasına kayıtsız kalmasını ve mahkumların geri dönmesini eleştirerek, ülke tarihinin “en sağcı hükümetin” istifası ve seçimlerin başlaması çağrısında bulunarak protestolarını tekrarladı. .

Tel Aviv, Hayfa ve Batı Kudüs'ün yanı sıra Netanyahu'nun ikametgahının bulunduğu kuzeydeki Caesarea kenti ve ülkenin çeşitli yerlerinde hükümetin istifası ve mahkumların geri dönmesi çağrısında bulunan gösteriler düzenlendi.

Protestoların merkezi, akşam on binlerce İsraillinin toplandığı ve Netanyahu hükümetinin yargı kurallarına karşı yapılan gösterilerin sembolü haline gelen, başkent Tel Aviv'de polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi oldu.

İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu, Başbakan Netanyahu ve hükümetinin siyasilerine yönelik pankart, pankart ve pankartlar taşırken, aktivistler de sokağa kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yaptı.

Gazze Şeridi'ndeki İsrailli mahkumların yakınları da Netanyahu'yu ve onun yakınlardaki Savunma Bakanlığı nezdinde yönettiği hükümeti eleştirdi.

Davul ve ıslık çalarak mahkumlara bir an önce evlerine dönmeleri çağrısında bulunan protestocular, “Herkes evine!”, “Yardım edin!” yazılı pankartlar taşıdı ve Netanyahu'yu suçlayan sloganlar attı. Protestocular, “(Netanyahu) Bibi, tutukluları serbest bırak” diye bağırdı.

Hükümet karşıtı protestocular Kaplan Caddesi'nden bakanlık binası önünde uzaklaşarak, tutuklu takası çağrısı yapan göstericilerle protestolarına devam etti.

Göstericiler buradan başlayarak büyük gruplar halinde şehrin sokaklarında yürüdü.

İsrail polisi, kentin ana arteri Ayalon Otoyolu'nun çıkışlarına demir bariyerler kurarak müdahale etti. Ayalon otoyoluna doğru ilerlemek isteyen göstericilere İsrail polisi süvari birlikleriyle müdahale etti.


Netanyahu'nun evinin önünde de gösteri düzenlendi

Binden fazla protestocu İsrail bayrakları, davullar ve ıslıklarla kıyı kenti Hayfa'da ve Netanyahu'nun kuzeydeki Caesarea kentindeki kişisel konutunun çevresinde toplandı.

Binlerce kişi Batı Kudüs'te yürüyüş yaparak hükümetin mahkumların serbest bırakılması konusunda anlaşma yapmasını talep etti ve erken seçim çağrısında bulundu.

Hükümetin istifası ve tutukluların Gazze Şeridi'ne iadesi için bir an önce anlaşma imzalanmasını isteyen İsrailliler, ülkenin birçok yerinde yol ve kavşakları kapattı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, bugün hükümete “esir değişim anlaşması” imzalaması ve tutuklu iki İsrailliyi evlerine geri göndermesi çağrısında bulunan bir video yayınladı.

Kassam Tugayları'nın Telegram hesabında yayınlanan videoda tutuklular, İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlarda yaşadıklarını belirterek, esir takası anlaşmasının bir an önce yapılması çağrısında bulundu.

Mısır istihbarat şefi Abbas Kamil başkanlığındaki Mısır heyeti dün İsrail'i ziyaret etti. Hamas, İsrail'in esir değişimi ve ateşkes anlaşmasına ilişkin tutumuna ilişkin resmi yanıtını aldığını, öneriyi gözden geçirerek hareketin yanıtını arabuluculara sunacağını duyurdu.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası toplum tarafından, Hamas'la siyasi nedenlerle bir esir değişimi anlaşması imzalamamakla suçlanıyor.

Taraflar arasındaki temel anlaşmazlığın Hamas'ın kalıcı ateşkes istemesi, İsrail'in ise Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürmesi olduğu iddia ediliyor.

Hamas'ın, Gazze Şeridi'nde zorla yerinden edilen 1,5 milyondan fazla Filistinlinin kuzeydeki evlerine dönmesini talep ettiğine inanılırken İsrail, Gazze'deki toprak işgalini sürdürmekte ısrar ediyor.

Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı isimlerinden Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ateşkes ve esir değişimi anlaşması imzalanması halinde hükümeti devirmekle tehdit ediyor.

Bazı tutuklu yakınları, sosyal medyada Netanyahu destekçilerinden aldıkları tepkilerin yanı sıra, hükümete çağrıda bulunan gösteriler sırasında da fiziksel saldırıya uğradıklarını söylüyor.

İsrailli yetkililere göre Gazze Şeridi'nde bazıları canlı, bazıları ölü olmak üzere 130'dan fazla İsrailli tutuklu bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen İsrailli tutuklu sayısının 70'i aştığını duyurdu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24.000'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık sisteminin çökmekte olduğu bölgede 77 binin üzerinde yaralının olduğu, 7 bin civarında kişinin ise kayıp olduğu konuşuluyor. 1,9 milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nden zorla yerinden edildi.

İsrail ordusunun saldırıları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 25 Mart'ta onayladığı “ateşkes kararı” göz ardı edilerek devam etti.

Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail yetkilileri, yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a karadan saldırı düzenleyeceklerini söylemeye devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş