Kadın futbolcuyu dudağından öpen İspanya Futbol Federasyonu Başkanı eleştiri konusu oldu

0

Dünya Oyuncular Birliği (FIFPRO), Rubiales’in Hermoso’ya yönelik davranışının “son derece üzücü” olduğunu açıkladı.

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in ülkesinin Kadınlar Dünya Kupası’nı kazanmasından sonra kutlama sırasında gösterdiği davranışlar eleştiri konusu oldu. İspanyol oyunculardan Jenni Hermoso’yu dudaklarından öpen Rubiales’e siyaset ve spor dünyasından tepki geldi. Rubiales tepkiler sonrası özür diledi.

REKLAM

İspanyol Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Avustralya’nın Sydney kentinde düzenlenen finalde ülkesinin İngiltere karşısında aldığı 1-0’lık galibiyetin sevincini yaşarken sergilediği ‘uygunsuz davranışlar’ nedeniyle dikkatleri üzerine çekti.

Rubiales’in sahadaki madalya ve kupa töreni sırasında zafer hareketiyle kasıklarını avuçladığı ve ardından İspanyol oyuncu Jenni Hermoso’yu dudaklarından öptüğü görüldü.

Dünya Oyuncular Birliği (FIFPRO), Rubiales’in Hermoso’ya yönelik davranışının “son derece üzücü” olduğunu açıkladı. 

İspanya’da Kültür ve Spor Bakan Vekili Miquel Iceta kamu yayıncısı RNE’ye yaptığı açıklamada “bir oyuncuyu tebrik etmek için dudaklarından öpmek kabul edilemez” dedi.

İspanyol hükümetinin Eşitlik Bakanı Irene Montero, sosyal medya platformu X’te yazdığı mesajda “Bu, kadınların her gün maruz kaldığı ve şimdiye kadar görünmez olan ve normalleştirmememiz gereken bir cinsel şiddet biçimidir” ifadelerini kullandı.

Rubiales özür diledi

Oyuncu Hermoso’ya yönelik davranışı İspanya’da öfkeye yol açan Luis Rubiales pazartesi günü yayımladığı videoda özür diledi.

Kötü niyetle hareket etmediğini söyleylen Rubiales, İspanya Futbol Federasyonu tarafından yayımlanan videoda “Elbette hatalıydım, kabul etmek zorundayım” dedi.

Hermoso’dan açıklama

33 yaşındaki kadın oyunca Jenni Hermoso, soyunma odasındaki kutlama sevincini gösteren bir instagram videosunda söz konusu davranışla ilgili “Hoşuma gitmedi” dedi.

Pazar günü ise İspanyol Futbol Federasyonu, Hermoso adına bir açıklama yaparak tartışmayı yatıştırmaya çalıştı.

Açıklamada Hermoso, yaşanan olayı “Dünya Kupası’nı kazanmanın verdiği muazzam sevinç nedeniyle tamamen spontane gelişen karşılıklı bir jest” olarak niteledi.

REKLAM

“Başkan ve benim harika bir ilişkimiz var” diyen Hermoso, “Hepimize karşı davranışları mükemmeldi ve bu doğal jestti.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu