Korkutan ‘Yeni salgın’ alarmı! Uzmanı “Dünya hazır olmalı” diyerek uyardı

0

Küresel ısınma etkilerini her geçen gün gösterirken sektör uzmanları uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Son yılların en sıcak aylarının yaşandığının altını çizen Halk Sağlığı ve Dahiliye Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, şöyle konuştu: “Küresel ısınma belirginleşti ve insan hayatını giderek artan bir şekilde etkiliyor. Deniz suyu sıcaklık ölçümleri yapılıyor Gökova Körfezi'ndeki deniz koruma alanlarında düzenli olarak yaşanan ısınma, deniz suyunun sürekli ısındığını ortaya çıkarmıştır. Denizdeki bitkiler ve ekosistem bu ısınmadan olumsuz etkilenmektedir.

İklim değişikliği sadece insan sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda insan beslenmesini de dolaylı olarak etkileyerek insan sağlığını tehdit ediyor. Erken doğumlar artıyor, yaşlı ve yenidoğan ölümleri artıyor. İklim değişikliği mikroorganizmaları da etkileyerek çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Belki gelecekte salgınlara neden olabilecek mikrobiyal yapılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dünyanın yeni salgınlara hazır olması gerekiyor” dedi.

“GELECEKTE SALGIN OLMASI OLASILIĞI DAHA DA ARTIYOR”

iStock-1316964193

Dr. Emin Dinççağ şunları söyledi:
“Küresel ısınma, sıradan vatandaşların günlük yaşamlarında hissedebileceği bir şey haline geldi. Ocak 2024, 20. yüzyılın şu ana kadarki en sıcak Ocak ayı olarak tarihe geçti. Ocak ayı sıcaklığı 12 dereceydi. 13-14 derece küresel ısınma, ekosistemleri değiştirerek, mevcut bitki örtüsünü yok ederek hastalık yapan mikropları da etkiliyor. Bu bakımdan, tıpkı salgın gibi dünyanın gelecekte birçok salgınla karşılaşması sürpriz olmayacak. yaşıyor.

iStock-1356531138

Yaşlıların sıcaktan ölmeleri, çocuk ölümleri ve ishalli hastalıkların gelecekte daha sık görülmesi bekleniyor. Bilim insanları iklim kaynaklı birçok felaketi insanlığın gelecekte karşılaşabileceği sorunlar olarak görüyor. Daha uzun sıcak hava dalgaları, daha yoğun yağışlar ve artan kuraklık, gelecekte insan yaşamı ve sağlığı üzerinde daha büyük etkiler yaratacaktır. Artan yangınların maliyeti gelecekte daha fazla hissedilecek.

Maskeni tak

Artan sera gazlarının insan sağlığına doğrudan etkilerinin ne olacağı, küresel ısınmadan kaynaklanan aşırı ısının çoğunu emen okyanuslar ve okyanus ekosistemi üzerinde ne gibi etkileri olacağı bilinmiyor. insan sağlığına yansıması. Teknoloji ve ulaşım sayesinde dünyanın küçüldüğü ve bir enfeksiyonun hızla dünyanın başka bir noktasına yayılabileceği göz önüne alındığında, gelecekte salgın hastalıkların ortaya çıkma ihtimali hiç de az değil.

pandemik öksürük maskesi

Artan manyetik kirlilik, küresel ısınma ve bunun insanın bağışıklık sistemi üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler göz önüne alındığında, gelecekte salgın hastalıkların ortaya çıkma ihtimali daha da artıyor. “Sanayide kullanılan kimyasallar, katkı maddeleri, ağır metaller, su, hava ve toprağın kirlenmesi insan sağlığına olumsuz etkiler yapacaktır (İHA).”

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Fahrettin Koca ve Özhaseki'nin yerine geçecek iki isim belli oldu!  Murat Kurum ve Kemal Memi?  Soğlu…Fahrettin Koca ve Özhaseki'nin yerine geçecek iki isim belli oldu! Murat Kurum ve Kemal Memi? Soğlu…
Bakan Mehmet Özhaseki sağlık sorunları nedeniyle istifa ettiBakan Mehmet Özhaseki sağlık sorunları nedeniyle istifa etti
Farnesina'dan Suriye'nin kuzeyindeki olaylara ilişkin ilk açıklamaFarnesina'dan Suriye'nin kuzeyindeki olaylara ilişkin ilk açıklama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş