Selahattin Demirtaş: ‘Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım’

0

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını çıkarmak yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefetin adayına destek vermesi gerektiğini söyledi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını çıkarmak yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin adayını desteklemekten yana olduğunu söyledi.

REKLAM

Avukatı aracılığıyla AFP’ye açıklamalarda bulunan Demirtaş, “ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım” dedi.

Daha önce HDP’nin aday çıkarma kararını yorumlayan Demirtaş, bu kararı desteklemiş ve Tele1’e yaptığı açıklamada, “Eğer muhalefetin diğer bloku ortak aday çıkarmak için veya çıkacak adayda ilkeler üzerinde ortaklaşmak için HDP’yi ziyaret edip açık bir diyalog ve müzakere yürütmeyi düşünmüyorsa elbette HDP, seçmenin karşısına kendi adayıyla çıkacaktır. Bundan daha normal, bundan daha meşru bir tutum olamaz.” demişti.

Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesi HDP’nin kapatılmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Son olarak Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili sürecin seçim sonrasına bırakılması için yaptığı başvuruyu reddetmişti.

AYM’nin önümüzdeki aylarda savcılığın kapatma talebini karara bağlaması bekleniyor. 

Yaklaşık yüzde 10 civarında oy alacağı öngörülen HDP oylarının seçimde kritik rol oynayacağı görüşü dile getiriliyor.

Partinin kapatılması süreciyle ilgili euronews’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “HDP kapatılsa bile bizim bir seçeneğimiz değil, çok sayıda seçeneğimiz var. Bir partiden girip tekrar HDP’li seçmen ve Türkiye’den oy isteyeceğiz, kazanacağız da. Bu bir parti değil, birden fazla seçeneğimiz olacak” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş