Türk belediye başkanı Emir Kır, Viktor Orban, Farage ve Zemmour’un katıldığı toplantıyı iptal etti

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Polis Salı günü Brüksel'de aşırı sağcı ve milliyetçi Avrupalı ​​siyasetçileri bir araya getiren konferansa müdahale etti.

REKLAM

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen “Ulusal Muhafazakarlık Konferansı”, aşırı sağcı siyasetçileri bir araya getirmesi ve güvenlik açığı teşkil etmesi nedeniyle engellendi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, eski İngiltere İçişleri Bakanı Brevermann, Fransa'da aşırı sağcı Eric Zemmour ve İngiltere Bağımsızlık Partisi (UKIP) eski lideri Nigel Farage gibi isimlerin katılması beklenen konferansa polis müdahale etti.

Ancak Belçika Başbakanı Alexander De Croo polis müdahalesini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

De Croo, “Belediyelerin özerkliği demokrasimizin temel direklerinden biridir, ancak 1830'dan bu yana ifade özgürlüğünü ve barışçıl toplanma özgürlüğünü garanti eden Belçika Anayasası'na asla üstün gelemez” dedi.

Başbakan, “Siyasi toplantıların yasaklanması anayasaya aykırıdır” diye ekledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, aşırı sağcı Fransız aday Eric Zemmour ve Polonya eski başbakanı Mateusz Morawiecki gibi isimlerin yer alması beklenen konferansa, organizatörler Belçika'nın başkenti Brüksel'de yer bulmakta zorlandı.

Polis organizatörlere müdahale ettiğinde bir Euronews gazetecisi olay yerindeydi.

Polis memuru, elinde kapatma gerekçelerini açıklayan üç sayfalık bir belge bulunduğunu ve bu belgenin yerel belediye başkanı tarafından talep edildiğini söyledi.

Ulusal Muhafazakarlar, AB'ye şüpheci ve göçmenlik karşıtı duruşlarıyla tanınıyor; tipik olarak popülist sağla ilişkilendirilen hem muhafazakar hem de milliyetçi değerleri benimsiyorlar.

Brüksel'in Saint-Josse Ten Noode bölgesinin Türkiye doğumlu belediye başkanı Emir Kır, sosyal medya platformu X'e yaptığı açıklamada, “kamu güvenliğinin sağlanması” amacıyla etkinliğin durdurulması emrini verdiğini söyledi. onaylanmış.

Nigel Farage, etkinliğin iptal edilmesi kararının “kesinlikle skandal” olduğunu söyledi. Organizatörlere göre etkinliğe 600 civarında katılımcı bekleniyor.

Organizatörler kararı kınadı

Salı günkü polis müdahalesine yanıt veren organizatörler, konferansın “son derece barışçıl” olduğunu söyledi.

Organizatörler ayrıca Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır ile de görüşme talebinde bulundu.

Kır, aralarında Milliyetçi Hareket Partisi temsilcilerinin de bulunduğu Türk belediye başkanlarından oluşan bir heyetle yaptığı tartışmalı toplantının ardından 2020 yılında Belçika Sosyalist Partisi'nden (PS) ihraç edilmişti.

Organizatörler, konferansın Çarşamba günü ikinci günü için alternatif bir mekan bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş