Çimentoya 10 günde yüzde 43 zam geldiğini belirten müteahhitler protestoya hazırlanıyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Türkiye'deki ekonomik kriz emlak krizine dönüşürken ev satın almak ve inşa etmek de giderek zorlaşıyor. Geçen yaz 1,5 milyon TL olan arsa hariç apartman maliyeti şimdi 2 milyon TL'ye ulaştı. Fiyatlar yükselirken konut satışları da yılın ilk üç ayına göre yüzde 13 düştü. Kredili satışlardaki bu düşüş yüzde 50'yi aştı. Satın alma gücünün azalması ve kredi arzının azalması vatandaşları ev alma hayalinden uzaklaştırırken, her geçen gün gelen fiyat artışları da girişimciyi yeni ev yapma isteğinden uzaklaştırıyor. Tatil sonrası çimento fiyatlarının yüzde 43 oranında arttığını söyleyen sektör temsilcileri, bu artışın maliyet kaynaklı olmadığını söyleyerek Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçmeye çağırıyor. Sektör temsilcileri inşaatı durdurarak protesto yapmayı tartışıyor.

Bayram öncesinde 50 kiloluk poşeti 1.750 liradan satılan çimento, yüzde 43 artışla 2.500 liradan satılıyor. Vadeli alımlarda bu fiyat 2 bin 950 liraya kadar çıkıyor. Bu artışın artan maliyetlerle açıklanamayacak kadar fahiş bir artış olduğunu belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, şunları söyledi: “Burada fırsatçılık var. Serbest piyasa işlemese bile sinsi bir müdahale var. Maalesef Rekabet Kurumu görevini yapamıyor. Camda da fiyat artışları ve tedarik sorunları yaşanıyor. İşlememiz de artıyor. Ortalama çalışanımız mühendislerden iki kat daha fazla kazanıyor. Bütün bu faktörler bir araya geldiğinde müteahhidin konut yapma gibi bir niyeti yok. “Ev inşa etmek giderek zorlaşıyor, bu da halkımızın onu satın almasını zorlaştırıyor” dedi. Önümüzdeki hafta konfederasyon olarak toplantı yapılacağını belirten Tellioğlu, “işgali azaltırken inşaatları durdurmak da dahil” her türlü protesto yönteminin masada olduğunu söyledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Sekreteri Kubilay Salihvatandaş ise bu artışlara devletin müdahale etmesini beklediklerini belirterek şunları söyledi:

EKSİK OLMA RİSKİ

“Yüzde 25'lik artışı duyduğumuzda bunun seçim öncesi baskılanan maliyetler olduğunu düşündük. Ama yüzde 43'lük bir artış daha dengemizi bozdu. Maliyetlerde artış olmazsa bu artışın nedenini anlayamayız. Bu artışın ham inşaat üzerinde ciddi bir etkisi olacak. Fiyatlar zaten yüksekti, daha da artacak. Biz mevcut fiyatları koruyarak düşük kredi kampanyasını beklerken maliyetlerimiz her geçen gün artıyor” dedi.

Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Erkutoğlu, artan maliyetler ve öngörülemezlik nedeniyle işini düzgün yapan müteahhitlerin yeni projelere imza atamayacağını, vatandaşların küçük müteahhit alıp satmak zorunda kaldıklarını söyledi. Erkutoğlu, bu durumun yarım kalan inşaat krizi yaratabileceğini vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş